Zwolnienie z odpowiedzialności dla urzędników, ale zapomniano o lekarzach

Samorząd lekarski domaga się włączenia lekarzy do tzw. specustawy covidowej

Uwzględnienia lekarzy w projekcie stawy, która zwalnia urzędników z odpowiedzialności za naruszanie obowiązków służbowych lub obowiązujących przepisów przy przeciwdziałaniu COVID-19, domaga się Naczelna Rada Lekarska w apelu przesłanym do ministra zdrowia.
Rada domaga się zapisania w niej rozwiązań przygotowanych przez samorząd lekarski, przekazanych 24 czerwca 2020 r. ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.
Samorząd lekarski proponuje m.in. wprowadzenie zapisu następującej treści: „Nie popełnia przewinienia zawodowego osoba wykonująca zawód medyczny, która dokonując działań leczniczych w ramach zwalczania epidemii COVID-19, nie zachowała zasad wykonywania zawodu, chyba że zachowanie to nosi cechy rażącego niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach”.
W opinii prezesa NRL prof. Andrzeja Matyi, wprowadzenie regulacji ustawowych modyfikujących ogólnie obowiązujące zasady odpowiedzialności prawnej przedstawicieli zawodów medycznych w sferze prawa karnego, cywilnego, jak i odpowiedzialności zawodowej w okresie epidemii, jest w pełni uzasadnione i konieczne.
Prezes Matyja podał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie takie rozwiązanie zostało wprowadzone do porządku prawnego – na poziome federalnym została podpisana przez Prezydenta Donalda Trumpa ustawa z dnia 27 marca 2020 r. (CARES Act), która przewiduje, że lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia, którzy w charakterze wolontariuszy świadczą usługi medyczne w okresie stanu zagrożenia zdrowia publicznego w związku z COVID-19, nie ponoszą odpowiedzialności na mocy prawa federalnego lub stanowego za jakąkolwiek szkodę spowodowaną jego działaniem lub zaniechaniem podczas świadczenia usług zdrowotnych w czasie stanu zagrożenia.
W apelu do ministra zdrowia podkreślono, że projektowane rozwiązania dotyczące modyfikacji odpowiedzialności za działania podejmowane przy przeciwdziałaniu COVID-19 nie mogą dotyczyć działań urzędników państwa, pomijając przy tym działania personelu medycznego, który pracował w warunkach narażenia życia i zdrowia własnego i swoich bliskich.

id