Izba lekarska w Warszawie domaga się rozmów o PES

Rezydenci chcą mieć egzamin jak najszybciej za sobą

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zwróciła się do ministra zdrowia z prośbą o spotkanie w sprawie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Zgodnie z poniedziałkową zapowiedzią ministra Adama Niedzielskiego, decyzja o tym, co dalej z egzaminem ustnym, ma zapaść w najbliższych dniach, ale resort skłania się raczej do tego, aby egzamin ustny przesunąć niż odwołać. 

Sprawa PES coraz bardziej się komplikuje. Choć rezydenci od dawna domagali się odwołania części ustnej, resort stał na stanowisku, aby egzaminy ustne odbyły się w normalnym terminie, możliwie szybko po części pisemnej. W rezultacie część lekarzy z niektórych specjalizacji już taki egzamin złożyła.

W międzyczasie pandemia przybrała na sile, a wraz z nią prośby pozostałych lekarzy o odwołanie części ustnej stały się jeszcze bardziej intensywne.

OIL w Warszawie zwróciła się we wtorek z prośbą o „podjęcie dialogu z lekarzami zdającymi PES, których decyzja Pana Ministra bezpośrednio dotyczy”.

Rezydenci boją się przesunięcia egzaminów na lato, choć przewrotnie część z nich o to właśnie wnioskowała. Jeśli ten scenariusz się jednak zrealizuje, to bezpośrednio w nich uderzy oraz zrujnuje osobiste plany na ten okres. Większość chciałaby sprawę PES mieć jak najszybciej za sobą.

Z kolei przeciwni odwołaniu części ustnej są konsultanci.

Jak przypomina w liście Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, sprawa dotyczy doświadczonych lekarzy, po 5-6 latach pracy przy łóżku chorego, posiadających wiedzę specjalistyczną potwierdzoną zdaniem egzaminu testowego PES. - Lekarze ci poświęcili ostatnie miesiące na wytężoną naukę do egzaminów, co odbyło się w wielu przypadkach kosztem życia zawodowego i rodzinnego tych osób. Decyzja dotycząca przedłużenia sesji egzaminacyjnej i zawieszanie możliwości zdawania egzaminów dla wielu z tych lekarzy oznacza brak możliwości powrotu do pracy zawodowej, przedłużenie okresu nauki i niejako zawodowe zawieszenie – w wielu przypadkach dalsze zatrudnienie takich lekarzy w macierzystych jednostkach jest uzależnione od uzyskania przez nich tytułu specjalisty, co – ewentualną decyzją Pana Ministra – zostałoby odłożone w czasie wyjaśnia Łukasz Jankowski.

W jego opinii za spotkaniem przemawia fakt, że w poprzednich sesjach egzaminacyjnych minister podejmował decyzje o zwolnieniu lekarzy zdających PES z egzaminów ustnych, a także wzrost zakażeń i konieczność zapewnienia obsady lekarskiej w oddziałach zgodnie z maksymą ,,wszystkie ręce na pokład”.


id