Koordynator opieki niezbędny w każdej praktyce lekarza rodzinnego?

Prawnik rozwiewa wątpliwości

Czy każdy POZ musi zatrudnić koordynatora opieki? – odpowiedzi na pytanie, które wciąż zadaje sobie wielu lekarzy rodzinnych, udzielił dr hab. n. praw. Radosław Tymiński.
Jak wyjaśnia autor bloga prawalekarzy.pl, właściciele kilku podmiotów zwrócili się do niego z zapytaniem o to, czy każdy POZ powinien zatrudnić na etacie bądź kontrakcie koordynatora opieki zdrowotnej.
W odpowiedzi mecenas przypomina, że art. 3 ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej wskazuje, że jednym z podstawowych celów istnienia podstawowej opieki zdrowotnej jest koordynacja opieki zdrowotnej nad świadczeniobiorcą w systemie ochrony zdrowia. Koordynacja ta oznacza zintegrowanie „udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, obejmujących wszystkie etapy i elementy procesu ich realizacji, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, środków komunikacji elektronicznej lub publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem jakości i efektywności udzielanych świadczeń” (art. 4).
Jak stwierdza mec. Tymiński, nie ulega wątpliwości, że zadaniem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, który ma umowę na świadczenia gwarantowane z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, jest koordynowanie opieki nad pacjentem.
Zgodnie z ustawą, koordynację opieki zapewnia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej we współpracy z pielęgniarką podstawowej opieki zdrowotnej (art. 5). Ponadto POZ ma obowiązek wyznaczyć osobę, do której zadań należy organizacja procesu udzielania świadczeń zdrowotnych. Co więcej, na zatrudnienie tej osoby przewidziano dodatkowe finansowanie w umowach z NFZ.
W praktyce oznacza to, że POZ musi powołać koordynatora opieki nad świadczeniobiorcą i szczegółowo określić zakres jego zadań w regulaminie podmiotu leczniczego. – Formy zatrudnienia takiej osoby (etat czy kontrakt) nie ustalono w przepisach, co oznacza, że POZ ma tutaj dowolność. Nie ma żadnych przeszkód prawnych, żeby koordynatorem był lekarz POZ, który otrzyma za to dodatkowe wynagrodzenie – stwierdza mec. Radosław Tymiński.
Przypomnijmy, że opieka koordynowana wchodziła w życie etapami. W pełni wprowadzona została w październiku 2022 roku. By ułatwić dostosowanie się do nowej organizacji, Federacja Porozumienie Zielonogórskie rozpoczęła szkolenia na ten temat adresowane zwłaszcza do małych praktyk lekarskich.

id