BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
„Wygrajmy z HPV” najlepszą kampanią promującą zdrowie
Wręczono medale Prix Galien Polska
MSD Polska została nagrodzona prestiżowym medalem Prix Galien za kampanię edukacyjno-informacyjną „Wygrajmy z HPV”. Kapituła polskiej edycji konkursu uznała ją za najlepszą kampanię promującą zdrowie w 2024 r.
– Naszą aspiracją jest nie tylko dostarczanie na rynek leków i szczepionek, ale też aktywne współuczestniczenie w dziele eliminacji HPV w społeczeństwie. Mamy wielką nadzieję, że dzięki kampanii „Wygrajmy z HPV” udało nam się dołożyć cegiełkę do tego wielkiego przedsięwzięcia i jesteśmy dumni, że nasze wysiłki zostały wyróżnione przez Kapitułę Prix Galien – powiedział Maciej Świerczek, dyrektor Vaccines Business Unit, który wraz z Justinem Gandy, dyrektorem zarządzającym, odebrał nagrodę.
„Wygrajmy z HPV” – kampania, która zmienia świadomość zdrowotną
Kampania „Wygrajmy z HPV” trwa od jesieni 2022 r. Jej celem jest aktywizacja wokół profilaktyki chorób zależnych od wirusa HPV nie tylko lekarzy (pediatrów, ginekologów, onkologów, lekarzy rodzinnych), ale także opinię publiczną oraz administrację.
W ramach kampanii powstał portal HPV.PL, który dostarcza kluczowych informacji na temat profilaktyki HPV. Tylko w 2024 roku do tej pory stronę odwiedziło prawie 220 tys. użytkowników, z czego 80% stanowiły kobiety. Dodatkowo o inicjatywie przypominają pacjentom plakaty i ulotki, które trafiły do około 2 tysięcy gabinetów lekarskich oraz punktów szczepień. Akcję wspierały także liczne kreatywne inicjatywy, takie jak podświetlenie na fioletowo budynków w Warszawie i Katowicach w trakcie Tygodnia Świadomości HPV w 2024 r.
Efekty? Zanotowano znaczący wzrost świadomości na temat szczepień przeciw HPV. Aż 73% uczestników badania „Polki i Polacy a wirus HPV”, przeprowadzonego przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej (wyniki opublikowane w sierpniu 2024 r.), zadeklarowało, że słyszało o wirusie HPV, a 43% potrafiło powiązać go z rakiem szyjki macicy.
– Aby edukacja zdrowotna była skuteczna i przynosiła wymierne efekty, niezwykle ważna jest współpraca publiczno-prywatna. Kampania „Wygrajmy z HPV” jest doskonałym przykładem tego, jak taka synergia może mieć realny wpływ na poprawę zdrowia publicznego i zwiększenie świadomości zdrowotnej w społeczeństwie – podkreślił Justin Gandy, dyrektor zarządzający MSD Polska.
Nominacje w kategoriach produkt farmaceutyczny i lek na choroby rzadkie
W tegorocznej edycji polskiej edycji konkursu Prix Galien MSD Polska znalazła się także wśród finalistów w dwóch innych kategoriach. Immunoterapię stosowaną w leczeniu nowotworów w nowych wskazaniach nominowano do tytułu najlepszego produktu farmaceutycznego. Leczenie to umożliwia zahamowanie postępu choroby, przedłuża życie pacjentów, a nawet – w przypadkach odpowiednio wczesnego wykrycia raka – całkowite wyleczenie.
Z kolei terapia w tętniczym nadciśnieniu płucnym (PAH) znalazła się wśród finałowych trzech terapii starających się o tytuł najlepszego leku na choroby rzadkie/sieroce. Tętnicze nadciśnienie płucne to niezwykle ciężka choroba, która bez odpowiedniego leczenia zwykle w ciągu 2-3 lat prowadzi do zgonu. PAH dotyka obu płci, jednak najczęściej diagnozuje się ją u kobiet w wieku 30-60 lat, zatem w okresie pełnej aktywności społecznej, zawodowej i rodzinnej. Objawia się szybkim męczeniem się podczas wysiłku i występowaniem duszności wysiłkowej, które powodują, że pacjentom sprawia trudność wykonywanie nawet najprostszych czynności (np. takich jak umycie zębów, podniesienie przedmiotu z podłogi).
O Prix Galien Polska 2024
Medal Prix Galien to obok Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny najważniejsze na świecie wyróżnienie, jakie można zdobyć w dziedzinie innowacyjnej medycyny i farmacji. W Polsce konkurs Prix Galien, którego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Innowacji w Medycynie i Farmacji z siedzibą w Warszawie, odbywa się z przerwami od 2012 r.
Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 listopada br. w Warszawie. W trakcie wydarzenia wręczono medale w ośmiu głównych kategoriach. Nagroda specjalna „Pro Bono Humanum” trafiła do Lidii i Jerzego Owsiaków za ich przełomowy wkład w ochronę zdrowia w naszym kraju.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałkini Senatu RP, Dariusz Wieczorek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk.