Długie listy rezerwowe chętnych na szkolenia ze szczepień

Uczelnie medyczne uczą ochotników

Grupa 1350 farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych pod koniec kwietnia zakończy szkolenie i wyruszy do szczepień przeciw COVID-19.
- Wyznaczyliśmy kolejne, niedzielne grupy, co  pozwala przeszkolić następne chętne osoby, zwiększając ich liczbę z 1260 do 1350. Na listę rezerwową obecnie zapisanych jest blisko 700 osób i właśnie to one, w miarę uruchamiania kolejnych terminów, będą zapraszane na szkolenie  – mówi dr n. med. Marcin Kaczor z Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie odbywają się szkolenia.
Kurs rozpoczął się 6 kwietnia, ćwiczenia odbywają się siedem dni w tygodniu, zakończą się 30 kwietnia. Jest ogólnopolskim przedsięwzięciem Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a zaangażowane w niego są wszystkie uniwersytety medyczne.
Podzielony jest na dwie części: teoretyczną – realizowaną w formie e-learningu przez CMKP oraz praktyczną – realizowaną w formie zajęć stacjonarnych w uniwersyteckich Centrach Symulacji Medycznych. Część praktyczna kursu zgodnie z wytycznymi musi trwać minimum 4 godziny i zakończyć się egzaminem praktycznym.
Absolwenci będą mogli być zatrudnieni w nowych punktach szczepień, które tworzone są obecnie przez samorządy w całym kraju m.in. w halach sportowych, szkołach, domach kultury, remizach czy punktach drive thru. Taka potrzeba powstała w związku ze zwiększeniem dostaw szczepionek.
Dr Marcin Kaczor podkreśla, że jest to kolejne szkolenie w CSM WUM realizowane dla szerokiej grupy odbiorców. Wiosną ubiegłego roku odbył się kurs z zakresu bezpiecznego stosowania środków ochrony indywidualnej.

id