Nowa lista specjalizacji priorytetowych – na jakie dziedziny stawia resort?

Projekt już w konsultacjach społecznych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy 22 priorytetowych dziedzin medycyny. Uwagi do projektu można zgłaszać do 6 grudnia.
− Potrzeby w 22 wymienionych dziedzinach są nadal duże, jednak w przypadku niektórych z nich widać już pozytywny wpływ nadania im statusu dziedziny priorytetowej – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.
Według resortu, szczególne traktowanie wskazanych dziedzin medycyny jest niezbędne, aby zaspokoić potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Dzięki zachętom, na jakie mogą liczyć lekarze wybierający specjalizacje deficytowe, możliwe jest zwiększenie dostępności do kompleksowej opieki, a także odmłodzenie dramatycznie starzejącej się kadry specjalistów w tych dziedzinach.
Dziedziny priorytetowe mają też tę zaletę, że łatwiej się na nie dostać, bo przyznawana jest większa liczba miejsc szkoleniowych.
Jaka jest więc lista specjalizacji priorytetowych? Okazuje się, że ta, która znalazła się w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia, opublikowanym 30 listopada w Rządowym Centrum Legislacji, nie różni się od dotychczasowej. Priorytetowymi dziedzinami medycyny są:
1.    anestezjologia i intensywna terapia;
2.    chirurgia dziecięca;
3.    chirurgia ogólna;
4.    chirurgia onkologiczna;
5.    choroby wewnętrzne;
6.    choroby zakaźne;
7.    geriatria;
8.    hematologia;
9.    kardiologia dziecięca;
10.    medycyna paliatywna;
11.    medycyna ratunkowa;
12.    medycyna rodzinna;
13.    neonatologia;
14.    neurologia dziecięca;
15.    onkologia i hematologia dziecięca;
16.    onkologia kliniczna;
17.    patomorfologia;
18.    pediatria;
19.    psychiatria;
20.    psychiatria dzieci i młodzieży;
21.    radioterapia onkologiczna;
22.    stomatologia dziecięca.
Przypomnijmy, że wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarza i lekarza dentysty w pierwszych dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury w wymienionych dziedzinach wynosi 7076 zł. Po dwóch latach zatrudnienia rośnie do 7211 zł.
Uwagi do projektu można zgłaszać do 6 grudnia 2022 roku za pośrednictwem platformy ePUAP lub na adres: dep-rkm@mz.gov.pl.

id