darmowy webinar

Covid-19, grypa i choroby układu krążenia

  • 24/09/2020
  • 60 min.
  • Logo bar2
Obejrzyj nagranie
ZALOGUJ SIĘ
lub

Załóż konto wypełniając poniższy formularz

Administratorem danych osobowych (ADO) jest Medical Tribune Polska Sp. z o.o. Każda z powyższych zgód może być odwołana w dowolnym momencie. Więcej informacji o administratorze i sposobie przetwarzania danych zawartych jest w naszej Polityce Prywatności. W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@podyplomie.pl lub telefonem: 801 044 415

Img 9884 kopia k
prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski

prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski – specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog. Instytut Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Poruszane tematy
Choć grypę najczęściej wiążemy z infekcjami dróg oddechowych, to wirus grypy wykazuje powinowactwo do wielu tkanek i narządów, namnaża się w nich, uszkadzając je i prowadząc do groźnych następstw.


Związek między grypą a zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem osierdzia, zaostrzeniem przewlekłej niewydolności serca, chorobą wieńcową, zawałem serca, nagłymi zgonami z przyczyn kardiologicznych jest znany od lat i jest dobrze udokumentowany. W tym roku pojawiło się nowe zagrożenie jakim jest infekcja koronawirusem.


Część ekspertów wyraża obawy, że nałożenie się dużej liczby osób z objawami COVID-19 na dużą liczbę przypadków grypy, jaką co roku obserwujemy w miesiącach jesienno-zimowych może zwiększyć transmisję wirusa i w konsekwencji liczbę osób z powikłaniami ze strony układu krążenia. Dlatego w tym roku szczególnie podkreśla się duże znaczenie szczepień przeciwko grypie.

Zagadnienia, które będą poruszone w czasie webinarium:
- rozpowszechnienie zakażenia koronawirusem, trendy w epidemiologii COVID-19
- powikłania grypy
- mechanizm pojawiania się powikłań grypy
- zapobieganie grypie i jej powikłaniom, szczególnie kardiologicznym