Przekonania kontra rzeczywistość: 7 szkodliwych mitów na temat HIV [infografika]
25.10.2023
Pojawienie się wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej (HAART) w leczeniu osób z HIV przyniosło znaczącą poprawę stanu zdrowia oraz wydłużenie życia pacjentów. Jednak w ciągu kilku lat po rozpowszechnieniu się tej terapii u zakażonych HIV przyjmujących leki antyretrowirusowe zaobserwowano zwiększoną częstość zgonów związanych z chorobami układu krążenia, płuc, wątroby, ale także z tzw. nowotworami niedefiniującymi AIDS.
Nowotwory definiujące AIDS odnoszą się do specyficznych chorób i infekcji, w tym niektórych typów nowotworów, które, gdy są zdiagnozowane u osoby zakażonej HIV, wskazują na to, że jej układ odpornościowy może być poważnie uszkodzony, a w jej organizmie może rozwijać się AIDS. Z kolei nowotwory niedefiniujące AIDS obejmują szeroki zakres typów nowotworów, które mogą występować u osób z HIV na różnych etapach zakażenia, ale niekoniecznie tylko wtedy, gdy doszło do rozwoju AIDS.
Jaka jest obecnie częstość występowania nowotworów niedefiniujących AIDS u pacjentów z HIV? Za jaką liczbę zgonów odpowiada ten typ nowotworów?
Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza infografika. Dowiesz się z niej także m.in.:
• Które nowotwory niedefiniujące AIDS występują najczęściej?
• Jakie są główne czynniki wpływające na rozwój nowotworów niedefiniujących AIDS?
• Ilu pacjentów zakażonych HIV choruje na nadwagę lub otyłość?
• Czy wysokość wiremii HIV wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworów niedefiniujących AIDS?
• Czy pacjenci zakażeni HIV mogą otrzymywać leczenie onkologiczne?