Czy obowiązek szczepień łamie konstytucję?

Obowiązek szczepień ogranicza wolność, ale czy łamie konstytucję?

Dyskusja o szczepieniach to nie tylko rozmowa o ich zasadności, skuteczności czy działaniach niepożądanych. Publiczna debata wokół szczepień przenosi się także na inne dziedziny życia, a ruchy antyszczepionkowe działają na wielu płaszczyznach, przekonując społeczeństwo, że szczepienia są złe nie tylko w kontekście zdrowia, ale dodatkowo uderzają w uczucia religijne, a nawet łamią konstytucję. Czy obowiązek szczepień rzeczywiście narusza konstytucję?

Kwestia ta została należycie omówiona przez specjalistów prawa administracyjnego. Tłumaczą oni, że konstytucja gwarantuje każdemu człowiekowi wolności i prawa, które jednak nie mogą być nieograniczone, a czasem muszą wręcz ulegać ograniczeniu, gdyż konstytucja ma chronić prawa nie tylko jednostki, lecz również społeczeństwa, które tworzymy. W interesie publicznym jest ochrona życia i zdrowia ludzi, a poddawanie się szczepieniom właśnie temu służy. Szczepienia zostały wprowadzone w celu wyeliminowania chorób zakaźnych i zapobiegania im. Obowiązek szczepień, nawet jeśli ogranicza wolność jednostki, wpływa pozytywnie na stan zdrowia i bezpieczeństwo społeczeństwa. Ustawodawca, biorąc pod uwagę bilans zysków i strat, wybrał rozwiązanie najlepsze dla ogółu.

Konstytucja jasno określa, że najważniejsze jest życie, zdrowie i bezpieczeństwo obywateli. Obowiązek szczepień nie łamie więc konstytucji i jest zgodny z prawem.