Szczepienia bezpieczne dla ciężarnych

Z australijskich analiz wynika, że szczepienia przeciw krztuścowi i grypie są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Najnowsze wyniki z krajowego systemu czynnego monitorowania bezpieczeństwa szczepień w Australii opublikowano w czasopiśmie Vaccine.

Jak informuje PZH – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, w Australii prowadzony jest krajowy system czynnego monitorowania bezpieczeństwa szczepień - AusVaxSafety. Polega na zbieraniu informacji od pacjentów, którzy zostali zaszczepieni. Kilka dni po każdym szczepieniu, do zaszczepionych osób wysyłany jest sms z pytaniem czy wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne. Na podstawie tych danych, w czasopiśmie Vaccine opublikowano najnowsze wyniki z AusVaxSafety dotyczące bezpieczeństwa szczepień kobiet w ciąży przeciw krztuścowi i grypie.

Przeanalizowano dane uzyskane od 13,5 tys. ciężarnych w ciągu 3 lat. Wynika z nich, że większość zgłaszanych niepożądanych odczynów poszczepiennych dotyczyła reakcji w miejscu wstrzyknięcia, tj. ból, obrzęk lub zaczerwienienie. Tylko 0,5% zaszczepionych szukała pomocy medycznej w przypadku zdarzenia niepożądanego, zarówno w przypadku szczepień przeciw krztuścowi jak i grypie.

W sumie, w grupie ponad 10 tys. kobiet w ciąży zaszczepionych przeciw krztuścowi szczepionką dTap (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi), 93,9% pań nie zgłosiło żadnych odczynów niepożądanych, a 6,1% odnotowało odczyny niepożądane pod postacią: bólu w miejscu wkłucia (2,6%), obrzęku/zaczerwienienia w miejscu wkłucia (1,9%), zmęczenia (1,5%), bólu głowy (0,9%), gorączki (0,7%), zaburzeń snu (0,5 %), drażliwości (0,3%). Podobne wyniki odnotowano w grupie ponad 3, 5 tys. kobiet w ciąży zaszczepionych przeciw grypie. 95,2% pań nie zgłosiło żadnych odczynów niepożądanych. Tylko 4,8% zgłosiło odczyny niepożądane i były to najczęściej: reakcja w miejscu wkłucia (1,9%), zmęczenie (1,3%), obrzęk/zaczerwienienie w miejscu wkłucia (1,2%), ból głowy (0,8%), gorączka (0,5%), drażliwość (0,4%), zaburzenia snu (0,3 %).

W Australii, kobietom w ciąży zaleca się szczepienia przeciw krztuścowi oraz przeciw grypie. Od lipca 2018 r. szczepienie przeciw krztuścowi jest bezpłatne.