Europejczycy chcą obowiązkowych szczepień

82 proc. Europejczyków popiera obowiązkowe szczepienia – wynika z II międzynarodowego raportu na temat zdrowia Health Report STADA 2020.

Badanie przeprowadzone na przełomie lutego i marca w 12 krajach Europy, m.in. w Austrii, Belgii, Niemczech, Finlandii, Francji, Polsce, Rosji, Serbii, Hiszpanii, Szwajcarii, pokazuje w jaki sposób społeczeństwa postrzegają kluczowe dla ochrony zdrowia kwestie, w tym m.in. szczepienia. 

Za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień opowiedziało się 82 proc. Europejczyków. Największą otwartością cechują się Hiszpanie – aż 94 proc. jest za obowiązkowymi szczepieniami. Nieco mniejsze poparcie odnotowano w Austrii (72 proc.) i Szwajcarii (70 proc). - Poczucie zagrożenia i możliwość konfrontacji rzeczywistych skutków choroby zakaźnej pod postacią epidemii wirusa SARS-CoV-2 i utrudnień, które dotknęły każdą sferę życia, uczą nas pokory dla środków profilaktyki, takich jak np. szczepienia. W badaniach ankietowych opracowywanych jeszcze przed pandemią wskazywano, że zaufanie do szczepień w Europie należy do najniższych na świecie. Badania ankietowe, które oceniają zaufanie do szczepień pokazują, że sytuacja w poszczególnych krajach Europy jest dynamiczna, są kraje, gdzie na przestrzeni 2015-2019 rośnie zaufanie do szczepień oraz takie, gdzie widoczny jest wyraźny jego spadek. Obecnie ten parametr jest dużo bardziej zmienny niż kiedyś. Nawet w krajach, gdzie akceptacja dla szczepień jest wysoka, nie możemy tego traktować jako pewnik – mówi dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz, główny specjalista badawczo-techniczny, Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru.

Jak podkreślają eksperci, ważne jest stałe edukowanie społeczeństwa. Raport STADA pokazał również, że sporej części mieszkańców Europy brakuje informacji na temat szczepionek. Jedynie co piąty Europejczyk wie, że może być zaszczepiony przeciwko odrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A/B, ospie i wirusowi HPV. Duże kontrowersje wywołuje także szczepionka przeciwko koronawirusowi. 42 proc. ankietowanych niepokoi się, że nadal nie została opracowana.