Wspólnota kupuje szczepionki

Komisja Europejska podpisała umowę z konsorcjum firm farmaceutycznych Sanofi - GlaxoSmithKline na zakup 300 mln dawek szczepionki na COVID-19, nad którą obie firmy wspólnie pracują. Wcześniej podobną umowę Komisja zawarła z AstraZeneca. KE dalej prowadzi rozmowy z kolejnymi firmami, by zabezpieczyć, jak najszersze możliwości zakupu szczepionek dla krajów Wspólnoty.

Szczepionka Sanofi-GSK ma być dostępna najpóźniej w II połowie 2021 r. 

- Podpisana druga umowa to kolejny ważny etap realizacji strategii UE w dziedzinie szczepień. Poszerza ona wachlarz naszych możliwości, dzięki czemu będziemy mogli dać ludziom w UE i na całym świecie szansę na stopniowy powrót do codziennych zajęć i sprawić, by znów czuli się bezpiecznie – powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Z zapowiedzi Ursuli von der Leyen, szefowej Komisji Europejskiej wynika, że 

wkrótce zostaną zawarte umowy z innymi firmami, dzięki czemu „powstanie zdywersyfikowany zestaw potencjalnie skutecznych szczepionek, opartych na różnego rodzaju technologiach, co zwiększy szanse na jak najszybsze znalezienie skutecznego remedium na wirusa”. 

Sanofi i GSK pracują nad rekombinowaną szczepionką przeciwko Covid-19 w oparciu o innowacyjne technologie. Wkładem Sanofi będzie antygen białka S wirusa wywołującego Covid-19, bazujący na technologii rekombinowanego DNA. 

GSK wniesie swoją technologię adiuwantu, która ma szczególne znaczenie w sytuacji pandemii, ponieważ może zmniejszyć ilość białka szczepionkowego w przeliczeniu na dawkę. Umożliwi to produkcję większej ilości dawek szczepionki, a tym samym przyczyni się do objęcia ochroną większej liczby osób.

Wraz z państwami członkowskimi i Europejską Agencją Leków, Komisja wykorzysta istniejące mechanizmy elastyczności, by przyspieszyć dopuszczenie do obrotu i dostępność skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19. Procesy regulacyjne zostaną uelastycznione, ale będą przeprowadzane w rzetelny sposób.

Część ze sfinansowanych przez UE szczepionek ma zostać rozdysponowanych do krajów o średnim i niskim dochodzie w programie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Od maja KE zebrała na ten cel prawie 16 mld euro. Bruksela sądzi bowiem, że walka z koronawirusem musi odbywać się także poza zjednoczoną Europą, aby mogła odnieść pozytywny skutek. 

Koncern Sanofi niezależnie pracuje także z amerykańską firmą Translate Bio nad kolejną - genetyczną - szczepionką na COVID-19. Ma ona być oparta na technologii mRNA.

Źródło: KE