Film tylko dla lekarzy Zaloguj się aby obejrzeć.

Najnowsze wytyczne dotyczące profilaktyki i diagnostyki urologicznej i ginekologicznej chorób nowotworowych dla lekarzy POZ


czas trwania: 00:31:13

W przypadku nowotworów wywodzących się z układu moczowego lub narządów rozrodczych wczesne wykrycie objawów przez lekarza rodzinnego jest szczególnie trudne – jest to sfera owiana tabu, przez co m.in. pacjenci długo zwlekają z wizytą u lekarza.

Jak te trudności pokonać, wyjaśniają eksperci: urolog, prof. NIO Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii, oraz lek. Monika Nekanda-Trepka ze Szpitala im. Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego, specjalista ginekologii i położnictwa, a także ginekologii onkologicznej. Podczas wywiadu tłumaczą m.in.:

1. Czy lekarz POZ powinien aktywnie poszukiwać wczesnych objawów raka prostaty oraz zalecać badania przesiewowe u pacjentów bezobjawowych?
2. Czy marker PSA odgrywa ważną rolę w tym postępowaniu?
3. Jakie możliwości ma lekarz POZ w profilaktyce i wykrywaniu nowotworów ginekologicznych?
4. Rak prostaty ma różne oblicza. Którymi pacjentami lekarz POZ może lub wręcz powinien się zajmować?
5. Jakie objawy u pacjentki mogą sugerować nowotwór i powinny bezwzględnie skłaniać lekarza rodzinnego do skierowania jej do ginekologa?
6. Czy lekarz POZ powinien pytać każdego pacjenta o palenie papierosów?
7. Jak fakt palenia przekłada się na występowanie nowotworów u kobiet?
8. Jakie badania należy wykonać u pacjenta z krwiomoczem?
9. Kiedy lekarz POZ powinien bezzwłocznie skonsultować pacjenta z urologiem w związku z podejrzeniem schorzenia uroonkologicznego?
10. Jak lekarz rodzinny może wspierać kobiety po leczeniu onkologicznym z powodu nowotworu narządu rodnego?