Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej w chorobie przyzębia?

Chorobą przyzębia nazywamy każde schorzenie, które dotyczy tkanek utrzymujących zęby w zębodołach – czyli np. dziąseł, ozębnej, okostnej, cementu korzeniowego czy kości wyrostka zębodołowego. Najczęściej występujące choroby, które zaliczają się do tej grupy, to zapalenie dziąseł oraz paradontoza.

Choroby przyzębia są wynikiem nagromadzenia biofilmu bakteryjnego (zwanego również płytką nazębną) na powierzchni zębów i wzdłuż linii dziąseł. Jeśli biofilm nie jest usuwany na bieżąco, mineralizuje się, tworząc kamień nazębny. Z kolei bakterie znajdujące się w biofilmie produkują kwasy, które rozpuszczają szkliwo zębów, prowadząc do próchnicy. A długotrwała obecność biofilmu może prowadzić do stanu zapalnego dziąseł, a następnie do zapalenia przyzębia oraz uszkodzenia tkanek i kości podtrzymujących zęby. W zaawansowanych przypadkach taki stan może skutkować rozchwianiem i wypadaniem zębów.

Dlatego właśnie prawidłowo prowadzona higiena jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób przyzębia, w tym zapalenia dziąseł i paradontozy. 

Jakie informacje warto więc przekazywać pacjentom zmagającym się z chorobami przyzębia, by pomóc im prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? Odpowiedź na to pytanie przynosi infografika. Dowiesz się z niej m.in.:

• Jakie 2 techniki szczotkowania zębów są szczególnie zalecane pacjentom z chorobą przyzębia?

• Jaki skład powinna mieć pasta do zębów, która najlepiej sprawdzi się u pacjentów zmagających się z tym schorzeniem?

• Która szczoteczka jest najskuteczniejsza w przypadku pacjentów z chorobą przyzębia?

• Jak często należy stosować irygator, by zmniejszyć wskaźnik krwawienia z dziąseł?

• Jak zmniejszyć liczbę kieszonek dziąsłowych?

• Jakie substancje mają udowodnione działanie zmniejszające wskaźniki płytki nazębnej (PI) i kamienia (GI)?

zdjecie