Jak rozpoznać, czy dziecko jest krzywdzone? NFZ przeszkoli lekarzy

Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podpisały porozumienie dotyczące współpracy, której celem jest wzmocnienie systemowej ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą.

„Dziecko, które doświadcza przemocy, często nie potrafi lub nie może o tym powiedzieć. Ale jego ciało, emocje i zachowanie mówią wiele. Warunkiem skutecznej pomocy jest uważność i przygotowanie tych, którzy jako pierwsi mogą zauważyć niepokojące sygnały – lekarzy, pielęgniarek, położnych. Ale, aby to zrobić skutecznie, potrzebują konkretnych narzędzi, wiedzy i wsparcia” – pisze NFZ.

Porozumienie to część ogólnopolskiej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy". Zakłada m.in. opracowanie ujednoliconych i praktycznych standardów reagowania na przemoc wobec dzieci, specjalistyczne szkolenia oraz poprawę kompetencji personelu medycznego w zakresie identyfikowania symptomów krzywdzenia i podejmowania interwencji.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od ponad 15 lat promuje i wdraża standardy ochrony dzieci w Polsce m.in. w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Z przygotowanego przez nią raportu "Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce" z 2023 roku wynika, że aż 79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy lub zaniedbania. Najczęściej przemoc ma miejsce ze strony rówieśników (66 proc.) oraz bliskich dorosłych (32 proc.).

 

syl, źródło: NFZ