Szpitale powiatowe chcą podwyżek dla personelu na kontraktach
Wzrost wynagrodzeń powinien obejmować solidarnie wszystkie formy zatrudnienia w ochronie zdrowia - apelują dyrektorzy.
Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) odniósł się w czwartek, 17 lipca, do rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w sprawie zasad finansowania wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia.
Zmiana zasad
Agencja proponuje, aby nie obejmować podwyżkami personelu zatrudnionego na podstawie umów cywilnoprawnych (tzw. kontraktów i umów zleceń).
Zdaniem Zarządu OZPSP, ta zmiana budzi poważne wątpliwości co do możliwości zapewnienia stabilności kadrowej w szpitalach powiatowych, gdzie ponad 70 proc. personelu medycznego wykonuje świadczenia w oparciu o umowy cywilnoprawne. I może prowadzić do zwiększenia dysproporcji płacowych w ramach tego samego zespołu medycznego, co negatywnie wpłynie na atmosferę pracy oraz relacje pracodawca–personel. "Stoi też w sprzeczności z dotychczasowym podejściem do rekompensowania wzrostów wynagrodzeń w oparciu o obowiązujące przepisy i faktyczne realia rynku pracy w ochronie zdrowia" - pisze w komunikacie OZPSP.
To cios w szpitale
Zarząd OZPSP zwraca uwagę, że w wielu szpitalach powiatowych bez personelu kontraktowego nie byłoby możliwe zapewnienie ciągłości świadczeń zdrowotnych, w szczególności w systemie dyżurów.
"Wyłączenie tej grupy pracowników spod mechanizmu rekompensaty finansowej stawia pracodawców w bardzo trudnej sytuacji, zmuszając ich do pokrywania kosztów podwyżek z własnych środków lub do podejmowania trudnych decyzji kadrowych, co może bezpośrednio wpłynąć na dostępność świadczeń dla pacjentów" .
W komunikacie OZPSP apeluje o:
Udzielenie informacji o dotacji z budżetu państwa na ustawowe podwyżki w ochronie zdrowia.
Pilne przeanalizowanie skutków finansowych i organizacyjnych tegorocznej rekomendacji AOTMiT.
Przywrócenie zasady, że wzrost wynagrodzeń obejmuje wszystkie formy zatrudnienia w ochronie zdrowia, z uwzględnieniem faktycznej struktury zatrudnienia w szpitalach powiatowych.
Uwzględnienie głosu pracodawców w procesie kształtowania zasad finansowania świadczeń i polityki kadrowej w ochronie zdrowia.