Stypendia lojalnościowe staną się faktem

10 stycznia 2018

Po uzyskaniu tytułu specjalisty lekarze będą musieli odpracować w kraju czas co najmniej równy okresowi otrzymywania dodatkowego wsparcia finansowego.

Pomysł wprowadzenia stypendiów lojalnościowych został uwzględniony w projekcie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który na początku stycznia br. opublikowało Rządowe Centrum Legislacji.
W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jest to odpowiedź na oczekiwania kierowników podmiotów leczniczych borykających się z brakiem kadry medycznej, a co za tym idzie – trudnościami zapewnienia ciągłości udzielania niektórych zakresów świadczeń zdrowotnych. Wprowadzone zostają m.in. nowe, finansowe „umowy lojalnościowe” dla lekarzy odbywających szkolenia specjalizacyjne stanowiące swoisty instrument polegający na dobrowolnym zobowiązaniu się lekarza po uzyskaniu tytułu specjalisty do odpracowania w kraju czasu co najmniej równego okresowi otrzymywania dodatkowego wsparcia finansowanego wynikającego z umowy. Oczekuje się, że powyższe rozwiązanie zmniejszy deficyt lekarzy związany z zapowiadaną przez nich migracją poza granice Polski.
W ocenie prof. Władysława Sinkiewicza z II Katedry i Kliniki Kardiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu to dobra propozycja dla lekarzy, którzy kształcą się w Polsce. Jak powiedział w rozmowie z podyplomie.pl, studia medyczne powinny być kredytowane.
– Dlaczego mamy kształcić specjalistów dla innych? Studia medyczne są najdroższymi studiami, które są finansowane z naszych podatków. Jeżeli po otrzymaniu dyplomu lekarz chce od razu wyjechać za granicę, powinien zwrócić pieniądze za studia – zaznacza prof. Władysław Sinkiewicz.

INK

Komentarze (5)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

XX

10.01.2018 23:20

Banialuki ./
Po pierwsze te stypendium to trzeba wziąć.
Dobrowolnie. Po drugie- odpracowac gdzie- w kraju czuy w konkretnym szpitalu. Po trzecie rezydenci to darmowa siła robocza i dyrektorzy po zakończeniu specjalizacji biora nastepnych a nie zatrudniaja swoich rezydentów..
Po ptrzecie umowa o prace jest dobrowolna, wiec chce odpracować ale warunki proponowane nie do przyjęcia.
Po kolejne jeżeli szpital zatrudnia po specjalizacji to o umowie o prace mowy nie ma. Kontrakt albo wcale.WIĘC jak odpracować??

0

lutek

10.01.2018 21:54

a będzie opcja specjalizacja bez lojalki?

0

Piotrek

10.01.2018 21:34

Dorzucą rezydentowi 1000+ do rezydentury, a potem będzie jako specjalista 6 lat pracował za pensję minimalną, bo gdzieś w Polsce trzeba będzie na określonych warunkach odpracować specjalizację. Na początku umowa według pewnych warunków, a potem przez furtkę prawną zwaną nowelizacją ustawy okaże się, że będzie pozbawiony praw wszelakich, bo określone w ustawie warunki uległy zmianie.

0

Szczyt chamstwa

10.01.2018 20:30

Po prostu szczyt chamstwa ! Lojalki jak za Stalina? Cooooooo? A ja lekarz to niby nie płace podatków --- wysokich!! ---- na studia innych lekarzy , tak naprawdę. na inne nieistotne rzeczy jak partie, kościół etc . I moje dzieci maja podpisywać LOJALKI ponieważ studiują W POLSCE ? Bo studiują ?? Czy ja dobrze rozumiem? ?

0