Sektor prywatnej ochrony zdrowia otrzyma własną tarczę?

Lekarze i fizjoterapeuci apelują do rządu o priorytet w działaniach osłonowych

Naczelna Rada Lekarska oraz Krajowa Rada Fizjoterapeutów połączyły siły, by wspólnie walczyć o tarczę dla przedstawicieli obu zawodów. Chcą przekonać władze publiczne, że maksymalna ochrona gospodarcza podmiotów leczniczych powinna mieć priorytet w działaniach osłonowych rządu.

Obie organizacje postulują wprowadzenie następujących rozwiązań:

1. W wielu podmiotach i praktykach leczniczych znaczący udział w strukturze kosztów stałych ma koszt czynszu. Niezbędną więc pomocą powinien być system dopłat do czynszów przez okres trwania epidemii :

a. w wysokości 50 proc. miesięcznego czynszu;

b. w przypadku spłaty kredytu zaciągniętego na kupno lub budowę lokalu – objęcie dodatkowymi preferencjami w stosunku do przewidzianych ustawą z 31 marca o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

2. Przyznanie prawa do uzyskania wsparcia z tytułu przestoju lub ograniczenia wymiaru pracy wariantowo: w wysokości odpowiednio 75 proc. minimalnego wynagrodzenia i 60 proc. średniego wynagrodzenia dla podmiotów zatrudniających do 9 pracowników lub dla podmiotów będących małymi przedsiębiorstwami – dla wszystkich pracowników, w ustalonej dotychczasowymi przepisami wysokości.

3. Zwolnienie przez okres epidemii z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od liczby zgłoszonych do ubezpieczenia.

4. Zwolnienie przez okres epidemii z opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenie OC podmiotu wykonującego działalność leczniczą za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych.

5. Umożliwienie łączenia wyżej wymienionych form pomocy z dofinansowaniem kosztów prowadzenia działalności przyznawanym przez starostów.

6. Wnosimy również o niezwłoczny przegląd wszystkich procedur utrudniających działalność leczniczą. Istnieją w tym względzie opracowania zespołów ministra zdrowia z 2016 r. i zespołu powołanego w roku 2019, który nie zakończył jeszcze swej pracy. Nadmiar biurokracji sam w sobie rodzi nieuzasadnione koszty. Konieczna wydaje się również rewizja planów wprowadzenia kas fiskalnych online.

– Każda placówka medyczna, niezależnie od źródeł jej finansowania, jest częścią gospodarki, której wartość wymyka się prostemu rachunkowi ekonomicznemu. Jeśli nie zostanie zrobione wystarczająco dużo, aby uchronić branżę medyczną przed zjawiskami masowej likwidacji podmiotów, na wiele lat utracimy ważny strategicznie i wyjątkowo innowacyjny obszar gospodarki – napisali we wspólnym oświadczeniu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja oraz prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.

Zwracają uwagę, że placówka branży medycznej to nie tylko personel i narzędzia. To także procedury wypracowane przez poszczególne zespoły, gwarantujące jakość. –

Wiele tysięcy pacjentów zostanie bez opieki, a publiczny system ochrony zdrowia nie ma szans zająć się tą dodatkową grupą, która do tej pory korzystała głównie z komercyjnej opieki medycznej – czytamy w liście do władz.

Obie rady zwracają uwagę, że wyeliminowanie z rynku części prywatnych podmiotów pogorszy sytuację w placówkach publicznych, co obniży poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców kraju.

id