Lekarz rodzinny przepisze lek na COVID-19

Którym pacjentom terapia będzie oferowana w pierwszej kolejności?

− Do końca tygodnia przygotujemy rozwiązania, by również lekarze POZ mogli zapisywać chorym lek Molnupiravir − poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Molnupiravir hamuje replikację wirusa SARS-CoV-2 w organizmie, a więc zmniejsza liczbę ciężkich przebiegów i hospitalizacji. To doustny lek w formie tabletek, przeznaczony do leczenia COVID-19 w warunkach domowych. W Polsce jest stosowany od początku stycznia.
Rzecznik resortu zdrowia pytany był we wtorek podczas konferencji prasowej o to, ile jest w Polsce dawek leku Molnupiravir oraz czy będą go mogli przepisywać pacjentom lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
W odpowiedzi Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w Polsce obecnie jest kilkanaście tysięcy dawek tego leku. − Pierwsze, w granicach 3 tys. sztuk, zostały rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hematoonkologiczne. Tam, jeżeli trafia pacjent i został zdiagnozowany jako pacjent covidowy, od razu dostał dyspozycję zażywania tego leku − wyjaśnił.
Jednak w przypadku Molnupiraviru ważne jest jego podanie w czasie 5 dni od zakażenia. Z tego powodu resort zdrowia chce, by także lekarze POZ, do których w pierwszej kolejności trafiają pacjenci, mieli możliwość jego przepisania.
Rzecznik wyjaśnił, że obecnie MZ przygotowuje rozwiązania, które pozwolą także lekarzom POZ przepisywać Molnupiravir. Lek powinien być przede wszystkim skierowany do pacjentów najciężej chorych.
Andrusiewicz powiedział, że część lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej nie chce zajmować się zakażonymi pacjentami i od razu kieruje ich do szpitali.

id