Zakaz przebywania w miejscach publicznych dla nieszczepionych dzieci

To nie science fiction, ale rzeczywistość. Radykalne kroki podjęły władze hrabstwa Nowy Jork aby przeciwdziałać rozpowszechnianiu się chorób zakaźnych.

W hrabstwie Nowy Jork, który jest częścią stanu Nowy Jork, dzieci, które nie mają aktualnego szczepienia przeciwko śwince, odrze i różyczce nie wejdą do miejsc, w których przebywa więcej niż 10 osób. Rodzice nie będą mogli posłać ich do przedszkola czy zabrać do restauracji a nawet podróżować z nimi komunikacją miejską. Za złamanie przepisu grożą nie tylko kary finansowe, rodzice mogą też trafić do więzienia nawet na 6 miejscy. 

Agencja Reuters podaje, że obostrzenia wprowadzono po tym, jak odnotowano aż 153 przypadki zachorowania na odrę. 

„Nie możemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy zagrożone są nasze dzieci. Sytuacja, z którą mamy do czynienia, można nazwać kryzysem zdrowia publicznego. Bijemy na alarm.” - powiedział Ed Day, członek komitetu wykonawczego hrabstwa. „Nie chcemy karać ludzi za brak szczepień, a jedynie nakłonić ich do właściwego postępowania. Musimy powstrzymać epidemię - powiedział John Lyon z biura prasowego hrabstwa. Lyon wspomniał również o niepokojących reakcjach niektórych rodziców, którzy na pytania inspektorów o szczepienia, kazali trzymać się im z daleka od dzieci.” – dodał. 

Wydarzenia z Nowego Jorku pokazują ogólnoświatowy trend. Finlandia zapowiedziała prace nad ustawą, która uzależniać będzie wypłaty dodatków na dziecko od tego, czy posiada aktualną kartę szczepień. We Włoszech dzieci bez aktualnych szczepień nie są przyjmowane do żłobków i przedszkoli.