Sztuczna inteligencja zaprojektowała szczepionkę przeciwko grypie

Przeprowadzono już badania, które wykazały, czy jest skuteczna.

Naukowcy z Australii opracowali pierwszą na świecie szczepionkę, która w całości została zaprojektowana przez sztuczną inteligencję (AI). Nie obyło się bez przeszkód. Projekt był zagrożony, gdyż badacze mieli problemy z pozyskaniem środków finansowych w Australii. Finalnie udało im się jednak zdobyć dofinansowanie amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych i zrealizować pomysł. 

Nikolai Petrovsky, profesor z Flinders University, autor projektu, tłumaczy, w jaki sposób sztuczna inteligencja stworzyła szczepionkę. „Musieliśmy pokazać AI, które związki aktywują ludzki układ odpornościowy, oraz te, które tego nie robią. Zadaniem sztucznej inteligencji było wyuczenie się ich tak, aby samodzielnie je odróżniać” – wyjaśnił. 

Szczepionka była już testowana na zwierzętach, wyniki tych badań są optymistyczne, wskazują bowiem, że preparat jest skuteczniejszy niż wszystkie inne znane szczepionki przeciwko grypie. W USA rozpoczęły się już testy kliniczne na ludziach, potrwają one 12 miesięcy. Jest więc szansa, że już niebawem będziemy mogli zapobiegać grypie jeszcze skuteczniej niż do tej pory.