Szczepionki przeciwko grypie już w drodze do aptek

Jest opóźnienie, ale mniejsze niż zakładano jeszcze kilka tygodni temu. Szczepionki przeciwko grypie już niebawem będą dostępne w aptekach.

W tym roku szczepionki przeciwko grypie będą dostępne nieco później, niż w poprzednich latach, jednak opóźnienie będzie mniejsze niż mogliśmy się spodziewać. Preparaty będzie można kupić od 16.09. Opóźnienie w dostępności szczepionek, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, jest konsekwencją opóźnionego o miesiąc wydania rekomendacji WHO dotyczących szczepów szczepionkowych dla półkuli północnej na sezon 2019/2020. Fakt ten istotnie wpłynął na proces produkcyjny szczepionki i jest bezpośrednio związany z opóźnieniem jej dostaw.

Jak poinformował prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepionka pojawi się w aptekach w najbliższych dniach, nieco dłużej poczekamy na szczepionkę donosową. 

Prof. Antczak zaznacza, że niezwykle ważna jest promocja szczepień, gdyż poziom wyszczepialności przeciwko grypie jest w Polsce nadal bardzo niski, a w ubiegłym roku kalendarzowym wynosił około 4 proc. w skali całego społeczeństwa Jednocześnie prof. Antczak wyraził uznanie dla faktu, że szczepi się coraz więcej Polaków, a wyszczepialność, choć bardzo powoli, to jednak wzrasta.