Refundowana szczepionka przeciwko grypie już dostępna

Pierwsza partia refundowanej czterowalnetnej szczepionki przeciwko grypie trafiła właśnie na polski rynek, w aptekach powinna być dostępna od 27 września.

Sezon grypowy 2019/2020 już trwa. Zachorowań jest jeszcze niewiele, ale w najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu ilości zakażeń. Aby się przed nimi ustrzec warto już teraz pomyśleć o profilaktyce grypy, której podstawę stanowią szczepienia ochronne. Eksperci podkreślają, że szczepić powinni się wszyscy, u których nie stwierdzono przeciwwskazań do szczepienia, a w sposób szczególny należy zachęcać do szczepień pacjentów z grup ryzyka, do których należą m.in. kobiety w ciąży, dzieci od 6 do 60 m.ż., seniorzy, którzy ukończyli 65 r.ż. oraz personel medyczny. 

Należy pamiętać, że czas potrzebny na wykształcenie odporności po szczepieniu wynosi 2-3 tygodnie, aby uniknąć zachorowania warto więc poddać się szczepieniu już teraz. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że na szczepienie nigdy nie jest za późno. „Warto zaszczepić się nawet w grudniu, styczniu czy w marcu.” – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy i podkreśla, że szczepionki chronią nie tylko przed samą grypą, ale również przed jej groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami, a szczepiąc siebie doprowadzamy do przerwania transmisji wirusa i chronimy osoby w najbliższym otoczeniu.