Prezydent Poznania chce zdelegalizować STOP NOP

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak patrzy na ręce antyszczepionkowcom. Władze miasta nadzorują organizację i planują przeprowadzenie kontroli.

Jaśkowiak przekonuje, że STOP NOP posunęło się za daleko. Organizacja namawia rodziców do tego, aby nie szczepili swoich dzieci, ale na tym nie poprzestaje. Liderka STOP NOP Justyna Socha została już skazana za zniesławienie lekarza, teraz Stowarzyszenie zamieściło na swoim facebookowym profilu apel „Stop eutanazji”, treść którego to sugeruje, jakoby lekarze mieli dokonywać eutanazji na oddziałach dziecięcych, podając małym pacjentom zbyt duże dawki środków przeciwbólowych. 

„Jestem zbulwersowany tymi wypowiedziami. Przeprowadzimy kontrolę. Jestem zdeterminowany, aby walczyć z działaniami, które są tylko i wyłącznie insynuowaniem poważnych przestępstw” – powiedział Jaśkowiak. Po tym wydarzeniu poznańscy włodarze objęli organizację swoim nadzorem i zaznaczają, że niebawem planują przeprowadzenie w niej kontroli. Jest to możliwe, gdyż STOP NOP zarejestrowane jest w Poznaniu. 

Stowarzyszenie broni się, w mediach społecznościowych pojawił się wpis o następującej treści: „Opublikowaliśmy przysłany nam komunikat od autora apelu STOP EUTANAZJI. Apel wywołał burzę. Ponownie podkreślamy, że historia jest prawdziwa, konsultowana z lekarzami i sprawę już wcześniej badała prokuratura. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP tylko umieściło apel na Facebooku i nie jest jego autorem.”Prezydent Poznania nie daje jednak za wygraną i zapewnia, że chciałby nie tylko wykreślenia stowarzyszenia z rejestru sądowego, ale też pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. „Uważam, że należy być bardzo zdecydowanym, aby prokuratura czy inne organy podejmowały działania wobec takich osób i piętnowały to. Nie może być tak, że ktoś w taki sposób insynuuje popełnienie przestępstw innym” – stwierdza.

Na apel odpowiedział minister zdrowia i Naczelna Izba Lekarska. W ich wspólnym oświadczeniu przeczytać można, że przedstawiciele tych instytucji sprzeciwiają się „próbie bezpardonowego, karygodnego szkalowania lekarzy i straszenia pacjentów.”

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował natomiast w social mediach, że na polecenie Łukasza Szumowskiego skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Stop NOP. Dodał, że nie ma zgody „na szerzenie treści zagrażających bezpieczeństwu pacjentów oraz internetowy hejt wobec personelu medycznego.”