Nadal warto zaszczepić pacjentów przeciwko grypie

Mity na temat szczepień wciąż się mnożą. Pacjenci myślą np., że jeśli nie zaszczepili się przeciwko grypie na początku sezonu, to nie warto już tego robić. Należy uświadamiać ich, że są w błędzie.

W okresie 1.09.2018-22.10.2019 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 627 839 osób, co oznacza 16% więcej zachorowań niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Listopad i grudzień przyniosły nową fale zachorowań. 

Pacjentom, którzy wahają się czy warto się jeszcze poddać szczepieniu przeciwko grypie należy wyjaśnić, że sezon grypowy trwa od września do marca, a szczyt zachorowań przypada na styczeń-marzec, rejestruje się w tym okresie nawet do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Styczeń jest więc bardzo dobrym momentem na przyjęcie szczepionki. 

Warto przypominać, że wirus grypy jest szczególnie niebezpieczny dla pacjentów z grup ryzyka, do których należą dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i przewlekle chore. Przeciwko grypie powinien się też sczepień personel medyczny.