Ginekolodzy wspierają Program Zwalczania Grypy

Grypa to poważny problem kliniczny, o świadomość tego stanu rzeczy od lat walczą specjaliści zrzeszeni w Ogólnopolskim Programie Zwalczania Grypy. Działania OPZG będzie wspierało Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

PTGiP obejmie OPZG swoim patronatem, dołączając tym samym do 32 innych patronów Programu, do których należą m.in.: Naczelna Izba Lekarska, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne czy Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. 

Patronat PTGiP to dobry punkt wyjścia do tego, aby wzbudzić zainteresowanie tematyką grypy u ciężarnych. Zakażenie grypą u kobiet w ciąży wiąże się z większym ryzykiem ciężkiego przebiegu zakażenia oraz zgonu niż kobiet niebędących w ciąży, a częstość hospitalizacji w porównaniu z okresem przed ciążą jest nawet 5–7-krotnie wyższa. Zakażenie grypą w ciąży to zagrożenie również dla płodu. 

W artykule poświęconym grypie w ciąży, prof. Miłosz Parczewski pisze: „Zakażenie grypą podczas ciąży może wiązać się nawet z pięciokrotnym zwiększeniem ryzyka zgonu okołoporodowego. Obserwowano związek pomiędzy zachorowaniem na grypę a poronieniami, urodzeniem martwego płodu, rozwojem wczesnych powikłań poporodowych. Podczas grypy również ryzyko przedwczesnego porodu zwiększa się trzykrotnie, nierzadko obserwowano zmniejszenie urodzeniowej masy ciała. Pogorszenie stanu zdrowia matki z powodu grypy często było wskazaniem do wykonania pilnego cięcia cesarskiego”. (więcej: https://podyplomie.pl/grypa/posts/174.grypa-w-ciazy-i-okresie-okoloporodowym)

Celem Ogólnopolskiego Programu Zwalczania grypy jest zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów na grypę, także wśród ciężarnych. Cel ten osiągnąć można dzięki doskonaleniu standardów szczepień przeciw grypie u kobiet ciężarnych i zwiększeniu liczby ciężarnych poddawanych szczepieniu. Współpraca PTGiP i OPZG z pewnością przyczyni się do podjęcia działań w tym kierunku i zwiększenie wyszczepialności przeciwko grypie wśród ciężarnych będących w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu grypy.