Technologia sprzed 100 lat może okazać się przełomowa

Naukowcy z University Medical Center w Amsterdamie chcą wykorzystać technikę przygotowywania szczepionek z 1927 roku do wytworzenia szczepionki na SARS-CoV-2.

Prof. Arjan Griffioen, przewodniczący zespołu badaczy powiedział nltimes.nl, że właściwe wykorzystanie dostępnej wiedzy na temat wirusa SARS i MERS, może zaowocować stworzeniem szczepionki ogólnej, także przeciwko innym koronawirusom, co być może pozwoli na uchronienie populacji przed kolejnymi epidemiami.


Wcześniej holenderski naukowiec pracował nad stworzeniem szczepionki przeciwnowotworowej, przy której także korzystano z techniki z 1927 r. - Wiemy, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, ale działają one słabo lub dopiero na późnym etapie-mówił Arjan Griffioen. Naukowcy chcą pobudzić układ immunologiczny, by szybciej zaczął wytarzać immunoglobuliny, które zwalczą patogen.


Szczepionka ma być gotowa do testów na zwierzętach w ciągu pięciu do sześciu miesięcy. Według zapowiedzi badaczy, jeśli testy wypadną pozytywnie, próby będą mogły objąć ludzi.