Co zmieni pandemia COVID-19 i najbliższy sezon grypowy?

W maju 2020 roku zgłoszono łącznie 49,961 zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Rok wcześniej, w tym samym okresie, liczba ta była pięciokrotnie większa i wynosiła 241,447 – wynika z danych NIZP-PZH.

Grypie i jej powikłaniom można zapobiegać poprzez szczepienia, jednak statystyki pokazują, że zainteresowanie nimi jest niewielkie. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie. Wstępne dane dotyczące zaszczepień przeciw grypie w sezonie epidemicznym 2019/2020 szacowane są na 4,1 proc. populacji. Wskaźnik ten jest nieco wyższy wśród polskich seniorów powyżej 65 lat i wynosi ok. 16 proc. W krajach Europy Zachodniej szczepi się znacznie więcej osób - na poziomie od 40 do 70 proc.


- Najwyższy stan zaszczepienia odnotowano w Polsce w sezonie 2001/2002 – powyżej 10 proc. populacji, w kolejnych sezonach ten odsetek malał – mówi dr hab. Ewa Augustynowicz, NIZP-PZH, Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru.
Według dr Augustynowicz, w społeczeństwie krąży mnóstwo mitów i nieprawdziwych informacji dotyczących szczepień przeciw grypie.


- Wiele osób, które szczepią siebie i swoje dzieci przeciw innym chorobom, nie wierzy w skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki przeciw grypie. Tę sytuację może zmienić pandemia COVID-19 i najbliższy sezon grypowy. Widzimy, jak groźna może być choroba zakaźna, na którą nie ma jeszcze szczepionki. W tym przypadku, szczepienie przeciw grypie, szczególnie osób z grup ryzyka, tj. osób starszych, personelu medycznego, ochroni przed grypą, hospitalizacją z powodu jej powikłań, stąd pośrednio pomoże w walce z COVID-19 – mówi dr Augustynowicz i wskazuje, że ważne jest ułatwienie dostępności do szczepień przeciw grypie, zarówno w postaci finansowania jak i samej procedury szczepienia. Apeluje też o wspólne zaangażowanie i jednoznaczny głos ze strony wszystkich, którzy mają wpływ na kształtowanie opinii społecznej.


- Własny przykład pracowników ochrony zdrowia, którzy się szczepią i o tym mówią, szeroki przekaz edukacyjny, walka z fake newsami, zaangażowanie osób rozpoznawalnych w mediach społecznościowych w budowanie świadomości na temat korzyści wynikających z profilaktyki grypy to najlepsze sposoby zmiany sposobu myślenia o szczepieniach przeciw grypie w Polsce – dodaje dr Augustynowicz.