Czas pandemii, czas szczepień na inne choroby zakaźne

Zaniechanie szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak np. krztusiec, grypa, odra, może mieć poważne skutki, szczególnie u dzieci czy kobiet w ciąży. Lekarze apelują, by w czasie pandemii nie zaniedbywać szczepień.

Najnowsze wytyczne dotyczące szczepień przekazano podczas czerwcowej konferencji "Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa? Aktualne wytyczne", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia w Polskiej Agencji Prasowej.


Specjaliści zalecali jak najszybsze uzupełnianie szczepień dzieci, wynikających z kalendarza szczepień obowiązkowych. Doradzali też poddawanie się szczepieniom zalecanym, dotyczącym zarówno dzieci jak i dorosłych, w tym szczególnie seniorów, kobiet w ciąży i osób cierpiących na choroby przewlekłe. Podkreślali, że najbliższe miesiące są dobrym momentem na szczepienia, w tym m.in. przeciwko grypie, ponieważ jesienią prawdopodobnie należy się spodziewać drugiej fali zakażeń SARS-CoV-2 i wzrostu zapadalności na choroby infekcyjne, w tym infekcje wirusowe dróg oddechowych.


- Trzeba ochronić dzieci, dorosłych, przed zakażeniami, na które są szczepionki, bo każda choroba w trakcie pandemii to duży problem, a choroba wymagająca hospitalizacji to ogromny kłopot. Istnieje niskie ryzyko, że dziecko będzie chorowało na COVID-19. Natomiast ryzyko, że zachoruje ono np. na krztusiec, w rezultacie zaniechania szczepień, nie jest hipotetyczne – mówił dr hab. med. Ernest Kuchar, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.


Eksperci zaznaczyli, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa szczepień w czasie pandemii oraz usprawnić ich wykonywanie podając maksymalną liczbę szczepień, jaka jest możliwa podczas jednej wizyty. Eksperci zapewnili, że na obecnym etapie pandemii szczepienia można bezpiecznie realizować.