Szczepionka dostępna już we wrześniu

W tym roku, do refundacji zgłoszono 1,7 mln szczepionek przeciwko grypie. To więcej niż w poprzednim roku. Szczepionki należy się spodziewać we wrześniu.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, podczas briefingu poinformował, że prowadzone są dalsze rozmowy z firmami, które przedłożyły swoje produkty do refundacji. Przypomniał również, że oprócz szczepionek, których zakup będzie refundowało MZ, w aptekach będą dostępne także szczepionki w sprzedaży komercyjnej. Rzecznik podkreślał, że resort chce, by wykorzystano 1,7 mln szczepionek w refundacji. Jak przypomina Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, z danych NFZ wynika, że w sezonie 2019/2020, z refundowanych szczepień przeciw grypie skorzystało 291 968 pacjentów. To blisko 56 tys. więcej niż w ubiegłorocznym sezonie. Wśród zaszczepionych osób, aż 48% to seniorzy powyżej 75 roku życia.

Resort zdrowia rozważa możliwość rozszerzenia refundacji leków dla seniorów w wieku 75+ o szczepionkę przeciw grypie, by mogły być one przepisywane bezpłatnie. Refundacja szczepień, jak podkreślają eksperci OPZG, wpłynie nie tylko na zwiększenie poziomu wyszczepialności, zmniejszenie śmiertelności z powodu powikłań, ale także na obniżenie wydatków na opiekę szpitalną. OPZG podaje, że w Polsce, koszty bezpośrednie związane z leczeniem grypy i jej powikłań wynoszą ok. 43,5 mln zł w roku bez epidemii, 181 mln zł dla roku o przeciętnej zachorowalności, do nawet 730 mln zł w przypadku wystąpienia epidemii.

Szczepionka przeciw grypie na kolejny sezon pojawi się prawdopodobnie we wrześniu.