Od września szczepionki będą refundowane

Na najnowszej liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 września znalazły się m.in. szczepionki przeciw grypie dla dzieci i dorosłych.

Z refundacji donosowej szczepionki będą mogły skorzystać dzieci w wieku 3-5 lat. Na liście jest także iniekcyjna szczepionka dla dorosłych do 65 r.ż., chorujących na przewlekłe schorzenia, np. kardiologiczne, upośledzenia odporności, choroby związane z układem oddechowym, po transplantacjach oraz dla kobiet w ciąży. Szczepionki te będą w połowie refundowane. Szczepionka przeciw grypie, która była do tej pory stosowana z odpłatnością 50 proc. dla osób powyżej 65 lat, ma być bezpłatna dla osób powyżej 75 r.ż. Recepty na szczepionki mają wystawiać lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - Każdy pacjent, który w dniu wystawiania recepty na leki ukończył 75. rok życia (w tym przypadku dotyczy to recept wypisanych od 1 września 2020 r.) może otrzymać bezpłatnie szczepionkę VaxigripTetra w zakresie wskazań objętych refundacją od 1 września 2020 r. Lekarz uprawniony do wypisana na recepcie bezpłatnych leków dla pacjenta, który ukończył 75. rok życia, może wpisać na niej kod uprawnienia dodatkowego pacjenta określony symbolem S, a przy leku odpłatność 50% - informuje resort zdrowia.


Główny Inspektor Sanitarny wydał rekomendacje dotyczące szczepień przeciwko grypie w sezonie 2020/2021. Czasowe nałożenie się zachorowań na grypę i COVID-19 będzie stanowiło istotne wyzwanie dla ochrony zdrowia. Przemawia za tym chociażby podobieństwo objawów obu chorób, a w związku z tym konieczność precyzyjnej diagnostyki, co jest warunkiem niezbędnym dla późniejszego doboru metod leczenia, a w konsekwencji ich powodzenia. – Jako Główny Inspektor Sanitarny i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego gorąco zachęcam do szczepienia się przeciwko grypie, zwłaszcza w czasie pandemii. Szczepienie przeciwko grypie jest uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem –czytamy w rekomendacji.