Pierwsza partia szczepionek trafiła do aptek

Od września obowiązuje nowa lista leków refundowanych, na której znalazły się m.in. szczepionki przeciw grypie dla dzieci, osób starszych, przewlekle chorych i kobiet ciężarnych. Jako pierwsi będą je mogli dostać seniorzy, będą też dostępne w sprzedaży komercyjnej dla osób, które nie są objęte refundacją. Dostawy szczepionek będą sukcesywnie trafiały na polski rynek.

Z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wynika, że pod koniec pierwszego tygodnia września do aptek trafiły szczepienia przeciw grypie dla seniorów 65+ i 75+ i osób, które nie są objęte refundacją. W drugiej połowie września pojawi się szczepionka w formie donosowej dla dzieci od 2 do 5 r.ż. Nieco później, na przełomie września i października będzie dostępna szczepionka dla osób od 18 do 65 r.ż., przewlekle chorych (po transplantacji narządów, chorujących na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne, w tym cukrzycę, choroby neurologiczne i neurorozwojowe, w stanach obniżonej odporności, w tym po przeszczepie tkanek i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego) oraz kobiet w ciąży.

W zbliżającym się sezonie grypowym, Polska ma zagwarantowane ok. 1,8 mln dawek szczepionek przeciw grypie (1,2 mln Vaxigrip Tetra, ok. 500 tys. Influvac Tetra oraz 100 tys. FluenzTetra). Minister zdrowia przekazał, że trwają negocjacje w sprawie domówienia kolejnych 200 tys. dawek. Aptekarze alarmują, że liczba szczepionek dostępna na rynku jest zbyt mała i  nie odpowiada zapotrzebowaniu. Informacjom zaprzecza resort zdrowia i zapewnia, że dostawy szczepionek będą sukcesywnie trafiały na polski rynek. - Do końca października firmy zrealizują wszystkie dostawy, czyli dostarczą łącznie 1,8 mln sztuk. Reszty należy się spodziewać najprawdopodobniej w grudniu - wynika z informacji resortu. Od 7 września szczepionki są wpisane na listę antywywozową, co oznacza, że nie mogą być wywiezione poza granice Polski bez zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

W zeszłym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się 1,58 mln osób.