Stolica kupuje szczepionki dla mieszkańców i pracowników oświaty

Warszawa sfinansuje zakup szczepionek przeciwko grypie dla pracowników miejskich szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek pomocy społecznej i wsparcia rodziny. Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać także warszawscy seniorzy, małe dzieci i kobiety w ciąży.

- Osoby, które pracują w sektorach oświaty i pomocy społecznej są narażone na grypę i infekcje grypopodobne ze względu na dużą częstotliwość kontaktów społecznych. W ramach akcji, nauczyciel, pedagog, opiekun w żłobku, pracownik miejskich domów i ośrodków pomocy społecznej, jak również pracownik personelu administracyjnego i pomocniczego, będzie mógł skorzystać z finansowanych przez miasto szczepień przeciwko grypie – mówi Karolina Gałecka, rzecznik, zastępca dyrektora Urzędu m.st.Warszawy. Miasto sfinansuje około 50 tys. dawek szczepionki. - Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania do wdrażania programu szczepień dla pracowników miejskiego sektora oświaty i pomocy społecznej. Szczepionki będą kupowane przez dzielnicowe biura finansów oświaty i miejskie biuro finansów oświaty (szkoły specjalne, edukacja pozaszkolna). Do dzielnic trafiły już pieniądze – dodaje. Warszawa zapewni także darmowe szczepienia przeciwko grypie pacjentom Stołecznego Centrum Opiekuńczo Leczniczego, podopiecznym noclegowni i schronisk, osobom powyżej 65 r.ż. w ramach programu „Grypa 65+”, dzieciom w wieku od 6 do 60 miesiąca życia i kobietom w ciąży. - Dotychczas żaden samorząd nie finansował szczepień przeciw grypie dla małych dzieci i ciężarnych. Chcielibyśmy zaszczepić ok. 10 tys. warszawskich dzieci oraz ponad 3 tys. ciężarnych w każdym sezonie grypowym – dodaje. Program obejmie cały sezon grypowy (jesień-marzec) w latach 2020-2022. Szczepienia będą realizowane przez 26 placówek. Na szczepienia, miasto przeznaczy 1,6 mln zł.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w pierwszym tygodniu września odnotowano 25 tys. przypadków zachorowań na grypę, z czego 7,3 tys. zakażeń dotyczyło dzieci do 4 r.ż, a 4,8 tys. dzieci od 5 do 15 lat. Zachorowało też blisko 11 tys. osób w wieku 15-65 i 2,6 tys. powyżej 65 roku życia.