Kolejna dostawa lada moment

Niebawem następna partia szczepionek przeciw grypie trafi na polski rynek. Czekają na nią pacjenci, służba zdrowia i ministerstwo. Samorząd lekarski domaga się bezpłatnych szczepień dla wszystkich lekarzy i dentystów, w tym również wykonujących zawód poza systemem publicznej opieki zdrowotnej.

Ogromne zainteresowanie szczepieniami spowodowało, że brakuje szczepionek w hurtowniach i aptekach w całym kraju. Resort zdrowia zapowiedział, że do Polski ma trafić w sumie ponad 

2,5 mln szczepionek. - W ciągu dwóch tygodni spodziewamy się kolejnej partii, około 1 mln szczepionek przeciw grypie – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia podczas briefingu, 7 października. 

Rzecznik podkreślił, że z powodu braków, nie są realizowane m.in. szczepienia w ministerstwie. - Był plan zaszczepienia. Na dzień dzisiejszy nie mogę powiedzieć, że nie ma tego planu z uwagi na brak szczepionek, bo one docierają. Czekamy na kolejne partie. Nie chcemy być w żaden sposób grupą uprzywilejowaną. Jako pracownicy ministerstwa zdrowia będziemy się szczepić tak, jak wszyscy. Jesteśmy instytucją publiczną odpowiedzialną w pierwszej kolejności za zdrowie obywateli. W drugiej kolejności będziemy patrzyli na nasze zdrowie. Kiedy będą się szczepić obywatele, my też będziemy się szczepić – dodał Andrusiewicz.

 

Zapisy przez formularz 

Minister zdrowia zdecydował o zabezpieczeniu dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, jak również farmaceutów i techników farmaceutycznych. Jak poinformował resort, zapotrzebowanie za pośrednictwem strony szczepionkanagrype.mz.gov.pl, mogą zgłaszać: podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, które zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na wykonywanie szczepień ochronnych na grypę osobom zatrudnionym w tych podmiotach oraz pozostałe podmioty biorące udział w świadczeniach opieki zdrowotnej, które nie zawarły takiej umowy, ale zawarły ją z NFZ w innym zakresie świadczeń zdrowotnych. Zgłaszać się mogą również apteki ogólnodostępne i punkty apteczne. Na zgłoszenie mają czas do 14 października. 

W związku z akcją resortu zdrowia „Szczepionka na grypę dla personelu medycznego”, samorząd lekarski zwrócił się do Adama Niedzielskiego z prośbą o jej rozszerzenie na wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, w tym również wykonujących zawód poza systemem publicznej opieki zdrowotnej.