Usprawnienia systemowe są niezbędne

Zwiększenie poziomu wyszczepialności społeczeństwa, rola pracowników ochrony zdrowia w poszerzaniu dostępności do szczepień, wprowadzenie szczepień do aptek - to główne tematy poruszone podczas tegorocznej XII edycji debaty Flu Forum.

Flu Forum to największe spotkanie przedstawicieli instytucji publicznych, samorządów i ekspertów medycznych. W tym roku tematem dominującym była pandemia COVID-19. Eksperci jednogłośnie uznali, że należy opracować strategiczną koncepcję rozwoju ochrony zdrowia, która wskaże na konieczność zwiększenia stopnia wyszczepialności przeciw grypie. Ich zdaniem, jednym z rozwiązań, które wpłynie na promocję profilaktyki zdrowotnej jest umożliwienie wykonywania szczepień w aptekach. – Zasadna jest jak najszybsza zmiana prawa i umożliwienie farmaceutom wykonywania szczepień przeciw grypie. Aktualnie nie są oni uprawnieni ani do dokonywania badania kwalifikacyjnego ani do realizacji samego szczepienia – podkreśliła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Jednym z krajów, gdzie wprowadzono szczepienia do aptek jest Irlandia. - Farmaceuci od lat są uprawnieni do wykonywania szczepień w aptekach. Dzięki takiej zmianie, liczba osób zaszczepionych wzrosła, a rozwiązanie skróciło ścieżkę, którą musi odbyć pacjent, by uzyskać receptę, a następnie w przychodni wykonać immunizację – mówił Darragh O’Loughlin, sekretarz generalny Irlandzkiej Unii Aptek. 

Eksperci uznali, że warto wykorzystać potencjał farmaceutów, ale muszą być oni do tego w pełni przygotowani. - Nie ma przeciwwskazań, by ta usługa była obecna w aptekach, ale musicie być czujni – tutaj nie ma miejsca na najmniejszy błąd – mówił prof. dr hab. n. med. Marcin Czech. 

Podczas debaty podkreślano także istotę umożliwienia wykonywania badań kwalifikacyjnych do szczepień przez pielęgniarki, wystawiania skierowania na szczepienia w ramach teleporady lekarskiej. Uczestnicy zgodzili się, że usprawnienia systemowe są niezbędne do zwiększenia poziomu wyszczepialności. Kluczową kwestią jest dostarczanie dawek do Polski. Eksperci wskazali, że należy podjąć działania, które zapewnią w przyszłym roku większą liczbę szczepionek.