Dostawy szczepionek są stopniowo realizowane

Od końca sierpnia do 11 listopada wystawiono 1,850 587 e-recept na szczepionki przeciwko grypie, z czego zrealizowano tylko 703 438. Dane nie obejmują niezrealizowanych recept wystawionych w formie papierowej - informuje resort zdrowia.

Statystyki dotyczą okresu od 25 sierpnia do 11 listopada 2020 r. Resort nie wyjaśnia, dlaczego 1,147 149 osób nie zrealizowało recept. 

Dotychczas do Polski dotarło ok. 1,8 mln szczepionek na grypę. Nie wszystkie trafiają do aptek, większość otrzymują POZ i szpitale, gdzie szczepieni są pacjenci z refundacją, czyli z grup ryzyka. Jak zapewnia resort, firmy farmaceutyczne przeznaczyły na polski rynek większą liczbę szczepionek niż w ubiegłym roku, dotyczy to zarówno produktów objętych refundacją, jak i nierefundowanych. - W ubiegłym roku przeciwko grypie zaszczepiło się 1,5 mln osób. W tym roku zwiększyliśmy liczbę szczepionek. Będzie to około 2,6 mln dawek. Jeżeli będzie zapotrzebowanie, resort wspólnie z Agencją Rezerw Materiałowych zorganizuje zakup dodatkowych partii, podobnie jak uczyniliśmy to we wrześniu – informuje biuro prasowe MZ. 

Zapytaliśmy ministerstwo, ile osób z ochrony zdrowia zgłosiło zapotrzebowanie na szczepionkę. - W ramach zgłoszeń złożono zamówienia na ponad 250 tys. bezpłatnych szczepionek, z czego 114 tys. zostało rozdysponowanych do podmiotów leczniczych oraz Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych – informuje resort. I podkreśla, że szczepionki przeznaczone dla personelu medycznego zamawiane w ramach podjętych przez ministra zdrowia działań pochodzą z innej puli niż szczepionki dostępne w obrocie aptecznym, zatem nie uszczuplają liczby produktów dostępnych w sprzedaży. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że zapewni dostęp do szczepionek wszystkim podmiotom, które złożyły zamówienie. 

Jak podkreśla resort, szczyt zachorowań na grypę przypada w Polsce zwykle między styczniem a marcem, a systematyczne dostawy szczepionek są zaplanowane przez firmy farmaceutyczne od września do grudnia 2020 r. 

- Ich dostawy w obecnym sezonie były i są realizowane terminowo. Dokładny harmonogram dostaw jest tajemnicą handlową przedsiębiorstw. Część szczepionek już dotarła do Polski i została rozdystrybuowana, natomiast kolejne dostawy będą realizowane zgodnie z planowanymi zwolnieniami do obrotu kolejnych serii produktów przeznaczonych na nasz rynek – informuje resort.