Zespół pracuje nad dystrybucją szczepionki

Ministerstwo Zdrowia powołało w listopadzie zespół ekspertów, który zajmuje się opracowaniem strategii szczepień przeciw COVID-19. Pierwsze dostawy szczepionek są zaplanowane na koniec grudnia. Na początku zaszczepione będą tylko osoby z grupy ryzyka.

Jak informuje resort zdrowia, Zespół do spraw dystrybucji szczepionki przeciw Covid-19 opracował plan dystrybucji szczepionki z wyszczególnieniem grup, do których szczepionka będzie dostarczana na poszczególnych etapach dystrybucji. Będzie także monitorował realizację szczepień i dokonywał korekt usprawniających działania związane z planem dystrybucji oraz kryteriami. W przyszłości rola i zakres zadań Zespołu mogą być modyfikowane.  

W ramach pierwszej dostawy Polska otrzyma blisko 10 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19. 18 szpitali otrzyma od 150 do 900 dawek, inne, wytypowane do szczepienia w pierwszej turze szpitale – po 75 dawek. Pierwsza dostawa dotrze do kraju 26 grudnia. - Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaczepić do końca stycznia ok. 750 tys. pacjentów - informował podczas konferencji Michał Dworczyk, szef KPRM. Pierwsze szczepienia personelu medycznego z tzw. grupy 0 zostaną przeprowadzone w ponad 70 szpitalach węzłowych. Do tej grupy należy personel medyczny. Do tej pory chęć zaszczepienia się wyraziło ok. 300 tys. osób z grupy O. Pierwszy pacjent w Polsce zostanie zaszczepiony przeciw COVID-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie. 

– Szczepionka jest coraz większym światełkiem w tunelu. Na świecie szczepienia mają miejsce od kilkunastu dni. Widać, że te szczepienia przebiegają w sposób prawidłowy. Różnego rodzaju skutki uboczne, których ludzie się obawiają, występują w bardzo niewielkim procencie – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji.