Rok temu chorych było mniej

W okresie od 1 do 7 lipca 2021 r. zarejestrowano w Polsce 41,942 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Rok temu w tym samym czasie zachorowań było dużo mniej – 8244.

W okresie od 1 do 7 lipca 2021 r. zarejestrowano w Polsce 41,942 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Rok temu w tym samym czasie zachorowań było dużo mniej – 8244.

Średnia dzienna zapadalność w pierwszym tygodniu lipca wynosiła 15,7 na 100 tys. ludności. Zgonów nie odnotowano.  

W minionym sezonie grypowym zainteresowanie szczepieniami było dużo wyższe niż w poprzednich latach, ale Polska wciąż pozostaje na szarym końcu, jeśli chodzi o stopień zaszczepienia społeczeństwa przeciw tej chorobie. - W tym roku poziom wyszczepialności w populacji ogólnej jest znacząco wyższy niż w latach ubiegłych i oszacowano go na poziomie 6,03%. Ten niewątpliwy skok przede wszystkim wynika ze skutecznych interwencji Ministerstwa Zdrowia i znaczącego rozszerzenia refundacji szczepionek dla pacjentów z grup ryzyka oraz zapewnienia finansowania szczepień dla pracowników ochrony zdrowia - mówi Katarzyna Mąkólska z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.  

Przed nami sezon pełen wyzwań związanych zarówno z dostępnością szczepionek, jak i realizacją procesu szczepień przeciw grypie. Zdaniem ekspertów z OPZG, stoimy w obliczu globalnego niedoboru szczepionek, który obecnie szacowany jest na 25-30%. Eksperci spodziewają się, że w tym roku zainteresowanie szczepieniami będzie wyższe niż w poprzednim, dlatego zwracają uwagę na konieczność zapewnienia optymalnej liczby dawek preparatów przeciw grypie. Z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że Polska zamówiła na zbliżający się sezon grypowy ok. 4,5-5 mln dawek szczepionek. Pierwsze partie dotrą do nas pod koniec września. Na polski rynek w sezonie grypowym 2020/2021 dostarczono 2 536 544 dawek szczepionek przeciwko grypie.   

Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzenia darmowych programów szczepień przeciwko tej chorobie. Dostęp do bezpłatnych szczepień będą miały, tak jak w poprzednim roku, wybrane grupy zawodowe i wiekowe (powyżej 75+). Resort zdrowia planuje, by w proces szczepień przeciw grypie włączyli się także farmaceuci, ale do tej pory nie ma decyzji w tej sprawie.