Ograniczenie sprzedaży szczepionek przeciw grypie

Pierwsze partie szczepionki przeciw grypie pojawiły się już w aptekach, niebawem będą dostępne także w przychodniach.

Pierwsze partie szczepionki przeciw grypie pojawiły się już w aptekach, niebawem będą dostępne także w przychodniach.

By zapobiec brakom preparatów na rynku, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku, resort zdrowia wprowadził limity w ich sprzedaży w aptekach. Liczba wydanych preparatów będzie uzależniona od wieku pacjenta. 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie dotyczące ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta, z którego wynika, że od 16 września 2021 r. preparaty te będą reglamentowane.  

Ograniczenie dotyczy wydawanego na jednego pacjenta w wieku powyżej 9 r.ż. (w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym) produktu leczniczego Efluelda, Fluarix Tetra, Influvac, Influvac Tetra, VaxigripTetra - przysługiwać mu będzie nie więcej niż jedna ampułko-strzykawka na 180 dni. Z kolei dla dzieci do 9 r.ż. liczba ta została ograniczona do dwóch ampułko-strzykawek na 180 dni.  

Przypomnijmy, że w tym roku poszerzono katalog osób, które będą mogły dostać darmową dawkę – są to kobiety w ciąży oraz seniorzy powyżej 75 r.ż. Być może w listopadzie z refundacji szczepionek przeciw grypie będą mogli skorzystać także najmłodsi i młodzież, ponieważ Ministerstwo Zdrowia procesuje rozszerzenie refundacji szczepionek dla dzieci w wieku od 6 m.ż. do 24 m.ż. oraz od 5 r.ż. do 18 r.ż. - Są to jedyne grupy, które nie mają wsparcia finansowego państwa w procesie zabezpieczania przed konsekwencjami zakażenia się wirusem grypy. Dlatego kluczowa jest poprawa dostępu do szczepionek dzięki refundacji ich kosztu – mówi prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.  

Także lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia proponują, by więcej grup mogło zostać objętych refundacją. W tym celu wystosowali do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo w sprawie refundacji szczepień przeciwko grypie. Ich zdaniem, całkowita refundacja powinna dotyczyć dzieci do 6 r.ż. oraz seniorów powyżej 60 r.ż. W ocenie medyków, szczepienia przeciw grypie powinny być wprowadzone do kalendarza szczepień obowiązkowych, a więc bezpłatnych.