Szczepienie na grypę i na COVID-19 do zrealizowania na jednej wizycie

Od 24 września wszystkie osoby, które ukończyły 50 rż lub są pracownikami ochrony zdrowia mogą otrzymać przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Od 24 września wszystkie osoby, które ukończyły 50 rż lub są pracownikami ochrony zdrowia mogą otrzymać przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Wystarczy zalogować się na Indywidualne Konto Pacjenta i wybrać dogodny dla siebie termin i miejsce szczepienia.

Z uwagi na zbliżający się sezon grypowy podczas debaty Flu&Covid-19 Forum, która odbyła się 23 września Polskie Towarzystwo Wakcynologii wydało rekomendacje Zespołu Ekspertów dotyczące jednoczasowego stosowania szczepionek przeciwko grypie i COVID-19.

Z rekomendacji wynika, że odstęp między szczepionkami może być dowolny. Szczepionki przeciw COVID-19 mimo nowych technologii produkcji traktuje się jako szczepionki zabite, ponieważ nie zawierają zdolnego do replikacji wirusa, a zatem nie jest wymagany odstęp czasowy między ich zastosowaniem, a przyjęciem szczepionki przeciw grypie. Ze względów ekonomicznych oraz z uwagi na szczególne obciążenie systemu ochrony zdrowia, najrozsądniejsze wydaje się wykonanie obu szczepień podczas jednej wizyty.

Należy stwierdzić ponadto, że zarówno przy podaniu jednoczasowym, jak i z zachowaniem odstępu, skuteczność obu szczepionek i ich bezpieczeństwo jest porównywalne.

Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów należy zatem proponować pacjentom jednoczasowe szczepienie przeciw obu chorobom, minimalizując tym samym ryzyko zakażenia w punkcie szczepień, a nie zwiększając ryzyka działań niepożądanych obu szczepionek.