Obie szczepionki można bezpiecznie przyjąć w tym samym czasie

Brytyjscy uczeni dowiedli, że podanie szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer lub AstraZeneca oraz szczepionki przeciw grypie podczas tej samej wizyty jest bezpieczne.

Brytyjscy uczeni dowiedli, że podanie szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer lub AstraZeneca oraz szczepionki przeciw grypie podczas tej samej wizyty jest bezpieczne.

Jak informuje dziennik „The Guardian” powołując się na wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego, badania krwi ochotników biorących w nim udział wykazały, że podanie szczepionki przeciw grypie w jedno ramię i przeciw COVID-19 w drugie podczas tej samej wizyty, nie wpłynęło negatywnie na odpowiedź immunologiczną osiąganą po przyjęciu tych preparatów. Jak podkreślają badacze, wyniki są wstępne, nie zostały jeszcze zweryfikowane, ale były „pozytywnym krokiem”, który może oznaczać w przyszłości mniejszą liczbę wizyt dla osób kwalifikujących się do przyjęcia dawek przypominających preparatów naprzeciw koronawirusowi oraz szczepionek na grypę.  

Było to pierwsze na świecie badanie tego typu. Wzięło w nim udział 679 osób. 

Około trzy czwarte uczestników badania zgłosiło co najmniej jeden efekt uboczny, taki jak ból w miejscu podania, ból mięśni lub głowy czy zmęczenie, niezależnie od tego, czy otrzymali szczepionkę przeciw COVID-19 z placebo, czy w połączeniu ze szczepionką przeciw grypie. Aż 97 proc. badanych uznało, że w przyszłości byliby skłonni przyjąć obie szczepionki jednocześnie.  

Naukowcy przyznają, że wyniki ich badania potwierdzają ostatnie rekomendacje brytyjskiego Komitetu ds. Szczepień (JCVI), dotyczące podawania dawek przypominających preparatów przeciw COVID-19 wraz z jednoczesnymi szczepieniami przeciwko grypie.