Szczepienia na grypę bezpłatne dla dorosłych

Od wtorku, 23 listopada wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia będą mogły zaszczepić się przeciwko grypie bezpłatnie – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Od wtorku, 23 listopada wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia będą mogły zaszczepić się przeciwko grypie bezpłatnie – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał nowelizację rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. – Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło uchronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – powiedział minister, który wyjaśnił, że resort chce, aby każdy dorosły mógł dodatkowo zadbać o swoje zdrowie w okresie nasilenia pandemii COVID-19 i trwającego jednocześnie sezonu grypowego, który zaczął się w październiku.

Aby skorzystać z oferty wystarczy zgłosić się do wybranego punktu szczepień i umówić termin podania preparatu. W tym celu nie trzeba mieć skierowania ani recepty. Punktów, w których można się zaszczepić jest obecnie w Polsce ponad 3000, a ich lista znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, które również dostępne jest na stronie internetowej oraz udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki – przypomina ministerstwo. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciwko grypie.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił podczas konferencji prasowej, że odpowiednią liczbę dawek szczepionki na grypę zapewnia Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która dostarcza preparaty do punktów szczepień. W tym roku do Polski trafi łącznie 5 mln dawek takiej szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.

Dotychczas uprawnieni do bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie byli m.in.: lekarze, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze i seniorzy.