Więcej zawodów zaszczepi przeciw grypie

Fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni oraz inne grupy zawodów medycznych będą mogli kwalifikować i szczepić przeciwko grypie, o co od dawna postulowało środowisko. Rozszerzenie grupy osób może wpłynąć na lepszą wyszczepialność, ponieważ szczepienia staną się bardziej dostępne.

Fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni oraz inne grupy zawodów medycznych będą mogli kwalifikować i szczepić przeciwko grypie, o co od dawna postulowało środowisko. Rozszerzenie grupy osób może wpłynąć na lepszą wyszczepialność, ponieważ szczepienia staną się bardziej dostępne.

– 17 listopada podczas 42. posiedzenia Sejmu, posłowie zdecydowaną większością głosów poparli poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw umożliwiając farmaceutom wykonywanie szczepień przeciw grypie. Poparcie posłów dla procedowanej w aktualnym kształcie ustawy daje farmaceutom zielone światło również do kwalifikacji do szczepień przeciw grypie, podobnie jak ma to obecnie miejsce podczas realizacji szczepień przeciwko COVID-19 – mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. 

Dotychczas uprawnienia do kwalifikacji do szczepienia przeciwko grypie mieli lekarze, a wykonywać immunizacje mogli: lekarze, pielęgniarki, położne, felczerzy, higienistki szkolne.  

Na przepisy pozwalające kwalifikować pacjentów do szczepień przeciwko grypie i ich szczepić środowisko czekało od dawna. – Umożliwienie farmaceutom wykonywania szczepień przeciwko grypie to krok we właściwą stronę, dzięki któremu mamy szansę zwiększyć poziom wyszczepialności całego społeczeństwa – mówi Tomasz Leleno. Od czerwca 2021 r. farmaceuci szczepią przeciw COVID-19 w aptekach i zdaniem rzecznika NIA, są w stanie relatywnie szybko przygotować się również do prowadzenia immunizacji przeciw grypie. Do tej pory w aptekach wykonali oni ponad 209 tys. szczepień przeciw COVID-19. 

Również Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych oraz Krajowa Izba Fizjoterapeutów postulowały o wprowadzenie możliwości kwalifikowania i przeprowadzania szczepień przeciw grypie. – Dzięki przyjętym przez Sejm poprawkom do ustawy, fizjoterapeuci, którzy mają prawo do kwalifikowania i podawania szczepień przeciw COVID-19 będą mogli również kwalifikować i podawać szczepionkę na grypę. W dobie pandemii profilaktyka jest niezwykle ważna i możemy się w nią włączyć bardzo aktywnie. Warto podkreślić, iż w wielu innych krajach europejskich fizjoterapeuci od dawna mają prawo wykonywania iniekcji, a także kwalifikowania pacjentów do szczepień – mówi Dominika Kowalczyk z Krajowej Izby Fizjoterapeutów.  

Dotychczas ponad 16 tys. fizjoterapeutów ukończyło odpowiednie szkolenia i są przygotowani do realizacji szczepień. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.   

Według meldunków NIZP-PIB, w okresie od 8 do 15 listopada 2021 r. zarejestrowano w Polsce 108,444 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Zgonów nie było. Najskuteczniejszą metodą w walce z grypą są szczepienia. Jeszcze w listopadzie do aptek trafią kolejne transze szczepionek przeciw grypie - około 300 tys. sztuk. W sumie w sezonie 2021/22 do Polski trafić ma pomiędzy 4-5 mln dawek, z czego 1,36 mln będzie dostępne w aptekach.