Szczepienie 16 9 ci%c4%99%c5%bcarnych
ciąża szczepienia grypa

Dlaczego nie szczepimy ciężarnych?

Bariery w wykonywaniu szczepień ochronnych u kobiet ciężarnych.

Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) od kilku lat zaleca kobietom ciężarnym wykonywanie szczepień przeciw grypie oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi. Takie działanie chroni bowiem matkę, płód oraz noworodka przed tymi groźnymi chorobami. Mimo to odsetek zaszczepionych kobiet w Stanach Zjednoczonych jest ciągle niski. Okazuje się, że główną barierą jest brak zalecenia tego szczepienia przez ginekologa położnika. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele.

Po pierwsze, lekarze mają wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa szczepień u kobiet w ciąży. W jednym z badań wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa szczepienia przeciw grypie zgłosiło 5% lekarzy, a dotyczące bezpieczeństwa szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi 11% lekarzy1.

Po drugie, lekarze twierdzą, że brakuje im czasu na informowanie pacjentek o korzyściach płynących ze szczepień i o ryzyku z nimi związanym. 

Po trzecie, szczepionki nie są dostępne w gabinetach ginekologicznych. W badaniu ankietowym dotyczącym nowojorskich ginekologów położników tylko 62% lekarzy zadeklarowało dostępność szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi w swoim gabinecie3.

Co należy zrobić, aby zwiększyć odsetek kobiet ciężarnych zaszczepionych przeciw grypie oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi? Na pewno należy je rekomendować pacjentkom oraz umożliwić ich wykonanie w gabinecie ginekologicznym. Ginekolodzy położnicy są bowiem uznani przez matki za najbardziej wiarygodne źródło wiedzy na temat szczepień w ciąży.