Sezon na grype trwa 16 9
szczepienia sezon grypowy grypa

Grypa nie odpuszcza

Sezon zwiększonej zapadalności na grypę nadal trwa

Według najnowszego raportu Państwowego Zakładu Higieny w okresie od 1 do 7 kwietnia br. zarejestrowano ogółem 102 173 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce. To o ponad 17 tysięcy mniej niż w ostatnim tygodniu marca.

Nie oznacza to jednak, że sezon zwiększonej zachorowalności na grypę się kończy. Jeżeli porównamy szczegółowe dane z przytoczonego raportu z danymi dotyczącymi ostatniego tygodnia marca okaże się, że spadek zapadalności na grypę odnotowano jedynie w 5 województwach: pomorskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i lubuskim. W 11 pozostałych województwach odnotowano wzrost liczby zachorowań, przy czym największy w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Co więcej największy wzrost zapadalności na grypę odnotowano w grupie dzieci poniżej 4. r.ż., u których ryzyko wystąpienia powikłań jest największe (z 158,72 do 183,47). Trzeba też pamiętać o innych, ważnych statystykach. Co prawda w pierwszym tygodniu kwietnia o 129 osób mniej zostało skierowanych do szpitala z powodu grypy lub podejrzenia grypy, ale odnotowano aż 19 zgonów, podczas gdy w poprzednim tygodniu było ich 6.

W związku z tym nadal należy brać pod uwagę grypę jako przyczynę objawów ostrej infekcji układu oddechowego, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza.