Nowotwory niedefiniujące AIDS w liczbach – ABC dla lekarzy POZ [infografika]


zdjecie


Pojawienie się wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej (HAART) w leczeniu osób z HIV przyniosło znaczącą poprawę stanu zdrowia oraz wydłużenie życia pacjentów. Jednak w ciągu kilku lat po rozpowszechnieniu się tej terapii u zakażonych HIV przyjmujących leki antyretrowirusowe zaobserwowano zwiększoną częstość zgonów związanych z chorobami układu krążenia, płuc, wątroby, ale także z tzw. nowotworami niedefiniującymi AIDS.

Nowotwory definiujące AIDS odnoszą się do specyficznych chorób i infekcji, w tym niektórych typów nowotworów, które, gdy są zdiagnozowane u osoby zakażonej HIV, wskazują na to, że jej układ odpornościowy może być poważnie uszkodzony, a w jej organizmie może rozwijać się AIDS. Z kolei nowotwory niedefiniujące AIDS obejmują szeroki zakres typów nowotworów, które mogą występować u osób z HIV na różnych etapach zakażenia, ale niekoniecznie tylko wtedy, gdy doszło do rozwoju AIDS.

Jaka jest obecnie częstość występowania nowotworów niedefiniujących AIDS u pacjentów z HIV? Za jaką liczbę zgonów odpowiada ten typ nowotworów?

Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza infografika. Dowiesz się z niej także m.in.:

• Które nowotwory niedefiniujące AIDS występują najczęściej?

• Jakie są główne czynniki wpływające na rozwój nowotworów niedefiniujących AIDS?

• Ilu pacjentów zakażonych HIV choruje na nadwagę lub otyłość?

• Czy wysokość wiremii HIV wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworów niedefiniujących AIDS?

• Czy pacjenci zakażeni HIV mogą otrzymywać leczenie onkologiczne?