Ciaza krztusiec 16 9
krztusiec ciąża szczepienie

Islandia zaszczepi ciężarne przeciwko krztuścowi

W ciągu ostatnich 10 lat w Islandii odnotowano zachorowania na krztusiec w grupie dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, z czego ponad połowa dotyczyła dzieci w 3 pierwszych miesiącach życia.

Ponieważ krztusiec jest chorobą niezwykle niebezpieczną dla noworodków, niemowląt i małych dzieci, islandzki rząd wprowadził szczepienia przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży. Jak podał w ostatnich dniach maja 2019 roku Główny Epidemiolog Islandii, szczepienia będą realizowane przy użyciu preparatu DTap. Szczepienia dla ciężarnych będą bezpłatne, co istotne, nie jest to jedyna szczepionka jaką islandzki rząd refunduje ciężarnym kobietom. Islandki spodziewające się dziecka za darmo mogą zaszczepić się także przeciwko grypie. 

Islandzki kalendarz szczepień zakłada podanie czterech dawek szczepionki przeciwko krztuścowi małym dzieciom - w 3,5 i 12 m.ż. oraz w wieku czterech lat, a dodatkowo podanie dawki przypominającej 14-latkom. Szczepienie ciężarnych piątą dawką szczepionki to kolejny krok w stronę wyeliminowania krztuśca. 

Program szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi z powodzeniem funkcjonuje w wielu krajach świata, m.in. w Australii, USA, Wielkiej Brytanii i Brazylii. 


W Polsce szczepienie kobiet będących w ciąży przeciwko krztuścowi należy do szczepień zalecanych, nie jest jednak refundowane.