Gettyimages 892375260 170667a
filmy antyszczepionkowcy szczepienia

Antyszczepionkowcy w filmie krytykującym ich działalność?

Znany przeciwnik antyszczepionkowców Dawid Ciemięga zbiera pieniądze na film o nich. Inspirowałem się Sekielskim – mówi.

Dawid Ciemięga walczy z szerzeniem nieprawdziwych informacji w sieci i hejtem, który dotyka lekarzy dbających o dobro pacjentów. Jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. W ramach swojej działalności postanowił nakręcić film o stowarzyszeniu StopNop. Aby pozyskać środki na ten cel, zorganizował zbiórkę w serwisie zrzutka.pl. Początkowo Ciemięga chciał zebrać 30.000 zł, ponieważ jednak w ciągu tylko pierwszych dwóch dni zebrano 19.000 zł, pomysłodawca skorzystał z sugestii internautów i podniósł kwotę zrzutki do 50.000 zł. Ta kwota również została szybko osiągnięta, więc założenia ponownie się zmieniły, teraz lekarz chce zebrać 70.000 zł i jest bardzo bliski celu. Na koncie rzutki jest już ponad 60.000 zł, z zbiórka trwać będzie jeszcze 18 dni! 

Na udział w filmie zgodziła się Justyna Socha. Prezes StopNop teoretycznie wyraziła zgodę na udzielnie wypowiedzi przed kamerą. „W praktyce robi jednak wszystko, aby zbiórkę zablokować” – skarży się pediatra i podkreśla, że dał Sosze szansę na udzielenie autoryzowanej wypowiedzi, którą zaprzepaściła dopuszczając się hejtu na zamkniętych grupach w mediach społecznościowych. Justyna Socha sugerowała m.in., że zrzutka podaje fałszywe informacje oraz używa mowy nienawiści.  

Jak podkreśla Dawid Ciemięga „Całość zebranych środków (wraz z nadwyżką) zostanie przeznaczona na przeciwdziałanie pseudonaukowej i pseudomedycznej działalności, promowaniu rzetelnej wiedzy, medycyny opartej na faktach, działania edukacyjne w mediach społecznościowych. Jak również na działania związane z problemem hejtu wobec pracowników związanych z medycyną, ale nie tylko.”