Polak w%c4%99gier dwa bratanki 16 9
Trybunał Konstytucyjny antyszczepionkowcy szczepienia

Polak Węgier dwa bratanki – ale nie w kwestii szczepień

W Polsce pomysł przyjmowania do publicznych żłobków i przedszkoli wyłącznie dzieci szczepionych zgodnie z kalendarzem szczepień, wciąż budzi kontrowersje. Europa w tym czasie idzie znacznie dalej i decyduje, że nieszczepione dzieci można odebrać rodzicom.

W Polsce pomysł przyjmowania do publicznych żłobków i przedszkoli wyłącznie dzieci szczepionych zgodnie z kalendarzem sczepień, wciąż budzi kontrowersje. Europa w tym czasie idzie znacznie dalej i decyduje, że nieszczepione dzieci można odebrać rodzicom.

W razie nieuzasadnionej odmowy poddania dziecka szczepieniom, można ograniczyć władzę rodzicielską, a jeśli rodzice nie wykażą chęci współpracy, nawet odebrać im dziecko. Taką decyzję podjął węgierski Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że brak szczepień stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka i zadecydował, że w przypadku uchylania się od obowiązku szczepień można czasowo odebrać dziecko rodzicom. Trybunał zaznaczył, że obowiązek dbania o zdrowie młodych obywateli spoczywa nie tylko na rodzicach, ale także na państwie. Wyrok związany jest ze skargą na wcześniejsze orzeczenie sądów i węgierskiego sądu najwyższego, które nakazały czasowe odebranie nieszczepionego dziecka rodzicom.

Trybunał orzekł, że szczepienia chronię podwójnie – dziecko, które jest sczepione i całe społeczeństwo, gdyż szczepiąc dzieci zgodnie kalendarzem szczepień, buduje się odporność zbiorową.