3. news krztusiec powody odmow szczepien
NOP szczepienia krztusiec

Rodzice mówią, dlaczego odmawiają szczepień

W Polsce rośnie liczba odmów realizacji obowiązku szczepień dzieci.

Część rodziców przesuwa terminy szczepień tak po prostu, według własnego uznania, inni szczepią wybiórczo, a  jeszcze inni decydują się nie podawać dzieciom żadnych szczepionek. Rodzicami kieruje strach i niewiedza. Boją się NOP lub są przekonani, że szczepienia nie działają. Wśród głównych powodów odmów rodzice wskazują:
 - możliwość wystąpienia NOP, w tym także ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, niepełnosprawności lub śmierci;
 - brak udokumentowanej skuteczności szczepień, niepełną ochronę przed chorobami, przy jednoczesnym przekonaniu, że choroby wieku dziecięcego należy przebyć, a ich przechorowanie w dzieciństwo chroni przed zachorowaniem w późniejszym czasie;
 - nieufność wobec branży farmakologicznej.
Jako główne źródło wiedzy na temat szczepień rodzice ci wskazują internet, jednak większość z nich nie jest w stanie określić, które źródła internetowe są wiarygodne. Autorytetami stają się postaci popularne w mediach społecznościowych, w tym liderzy ruchów antyszczepionkowych. Lansowane przez nich teorie spiskowe budzą emocje, a te często są złym doradcą.
We wpisach na internetowych forach rodzice zaznaczają, że trudno im uzyskać wiedzę na temat szczepień od lekarzy, gdyż pediatrzy rzadko mają czas na taką rozmowę.